Rusza program Polska100
Polska100 to program wizerunkowy, który odwołuje się do dobrych stron naszej ojczyzny, poprzez jej związki z morzem, z żeglarstwem, z dokonaniami sportowymi – powiedział w środę na PGE Narodowym wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński.
Polska100 to żeglarski projekt, który będzie promował Polskę na świecie i wzmacniał jej pozytywny wizerunek poza granicami kraju. Oceaniczny jacht regatowy pod polską banderą, z polską załogą, na czele której stanie mistrz olimpijki w żeglarstwie Mateusz Kusznierewicz, wypłynie w rejs do 100 portów na całym świecie. Wyprawa rozpocznie się na początku sezonu letniego 2018 roku, a zakończy po dwóch latach, w roku stulecia „Zaślubin Polski z morzem”. Patronat nad projektem objęło MKiDN, wspierają go również MSiT oraz MSZ.
– „Bardzo się cieszę, że kolejnym programem Polskiej Fundacji Narodowej jest właśnie program Polska100, już od roku rozmawialiśmy o tym programie, w tej chwili możemy ogłosić, że program będzie realizowany, że polskie państwo będzie wspierało realizację programu właśnie wizerunkowego, programu, który będzie odwoływał się do dobrych stron związanych, kojarzonych z naszą ojczyzną, poprzez jej związki z morzem, z żeglarstwem, z dokonaniami sportowymi, z sukcesami sportowymi” – podkreślił Gliński.
– „Ja bym przede wszystkim akcent położył na to, że to będą spotkania promocyjne w poszczególnych miastach, gdzie także będzie mogła się do tego włączyć Polonia, gdzie nasze instytucje kultury, także inni sportowcy będą brali udział w tym całym cyklu promowania naszej ojczyzny na świecie” – zwrócił uwagę Gliński.
Podkreślił, że „ci wybitni sportowcy będą uczestniczyli w najważniejszych, największych współczesnych regatach żeglarskich. (…) Będziemy walczyli tam o zwycięstwo” – zaznaczył.
Jak powiedział Kusznierewicz, w przyszłym roku będziemy obchodzić wspaniałą rocznicę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. „Chcemy tę rocznicę uczcić w wyjątkowy sposób. (…) Na jachcie regatowym, oceanicznym, dużym, bardzo szybkim, z polską załogą, pod polską banderą, zamierzamy wypłynąć w rejs dookoła świata” – zapowiedział.
Dodał, że rejs potrwa 2 lata, w tym czasie jacht pokona ponad 40 tys. mil morskich, odwiedzi wszystkie kontynenty, ponad 100 portów. „W wybranych miastach, portach, do których wpłyniemy, planujemy zorganizować specjalne wydarzenia, które mają promować Polskę” – poinformował Kusznierewicz.
Mistrz olimpijki w żeglarstwie podkreślił, że sport jest „znakomitą dźwignią promocji, nie tylko marek, produktów, ale także i kraju”.
Prezes Polskiej Fundacji Narodowej Cezary Jurkiewicz powiedział, że dla Fundacji udział w tym projekcie jest „zaszczytem i honorem”. „Naszą rolą jest służyć, Polska Fundacja Narodowa ma służyć i będziemy to robić” – podkreślił Jurkiewicz.
„Polska to naprawdę kraj przyszłości i to nie jest żart. Tym projektem wyraża to się w 100 proc. (…) Nie poddajemy się, zwyciężamy. Nie jesteśmy tymi, którzy mówią +nie jest możliwe+; jest możliwe. Pan Mateusz jest gwarantem tego, że będziemy walczyli do końca” – zaznaczył prezes Polskiej Fundacji Narodowej.
Jurkiewicz, pytany przez dziennikarzy czy budżet programu jest już zamknięty, odpowiedział: „Nie, dlatego że jeżeli będą jakiekolwiek wydarzenia w portach, jeżeli się wydarzy coś, co będzie wymagało czegoś szczególnego, to we współpracy z tymi ministerstwami będziemy podejmować kolejne działania, tak żeby Polska brzmiała jeszcze bardziej, żeby jeszcze bardziej była widoczna”.
Podkreślił, że „tu nie chodzi o kwestie wizerunku Fundacji, mamy służyć Polsce. – Przypominam zasadniczą sprawę – Polska Fundacja Narodowa ma być tym, kto dba o wizerunek Polski” – powiedział.
Jak mówił minister sportu Witold Bańka, Polska Fundacja Narodowa to organizacja, „której zadaniem jest promocja Polski, walka o dobre imię Polski, a także promocja Polski w kraju i za granicą”. „Ja się bardzo cieszę, że PFN angażuje się w projekty sportowe, w Team100, w Polska100 i skutecznie chce promować i pokazywać Polskę – piękną, zwycięską i promować w kraju i za granicą” – zaznaczył.
Jacht Polska100 wypłynie z macierzystego portu w Szczecinie, by pokonać 40 tys. mil morskich, odwiedzić 5 kontynentów i 100 portów oraz wystartować we wszystkich regatach żeglarskich Wielkiego Szlema.
– „Każdy może przeżyć ten rejs w ramach wirtualnej załogi, do której są zaproszeni wszyscy Polacy, a dzięki konkursom wiele osób otrzyma szansę trafienia na pokład jachtu. Zmagania i przygody zespołu będziemy śledzić za pośrednictwem relacji w mediach i internecie” – podała Polska Fundacja Narodowa w informacji prasowej.
Rejs został włączony do Rządowego Programu „Niepodległa”. Wsparcie merytoryczne nad tym projektem zapewnia Akademia Morska w Szczecinie oraz Polski Związek Żeglarski. Koordynatorem projektu, a także jego sponsorem jest Polska Fundacja Narodowa.
Źródło: PAP