Pogoń gotowa do 70-rocznicy
Pogoń Szczecin szykuje się do 70-rocznicy powstanie klubu, zaprezentowała pomysły na obchody rocznicy.
– „Chcemy uciekać od formuł, gdzie robi się wzniosłe akademie ku czci” – mówił podczas konferencji prasowej poświęconej obchodom 70-lecia prezes Pogoni Jarosław Mroczek. – „Chcemy na szczeciński grunt przenieść formułę radosnego świętowania, gdzie wszyscy cieszymy się z okrągłej rocznicy naszej Pogoni.”
Klub zaprezentował pomysły na obchody 70-lecia. Pierwszym namacalnym efektem prac klubu nad 70-leciem są trykoty meczowe na sezon 2017/18. Granatowo-bordowy „pasiak” i biało-granatowo-bordowa koszulka wyjazdowa mają wkomponowane złote elementy z hasłem „POGOŃ 70”. Sam znak to połączenie nowoczesności z historią: użyta w nim czcionka żywo nawiązuje do tej, która była w herbie szczecińskiego klubu kilkadziesiąt lat temu.
Powołano też Ambasadora 70-lecia. Został nim legendarny Marian Kielec: – „Mam nadzieję, że dobrze wywiążę się ze swojej roli” – mówił podczas konferencji pierwszy król strzelców w granatowo-bordowych barwach. – „W Pogoni strzeliłem ponad 100 bramek i zawsze był to dla mnie klub bardzo ważny. Liczę, że te 70-lecie będzie dla nas wszystkich bardzo udane.”
Z okazji rocznicy przez cały sezon 2017/18 karnetowicze korzystać będą mogli z 15% upustu na zakupy w klubowych Fanshopach.
Od sierpnia Pogoni więcej ma być również w mieście. W dniu meczowym samochody korporacji Taxi4You jeździć po mieście będą z granatowo-bordowymi flagami. Na ulicach miasta znaleźć można będzie billboardy, które zachęcać będą do przychodzenia na mecze. – „Chcemy, żeby były to billboardy w widocznych i atrakcyjnych miejscach” – mówi prezes klubu.
– „Obchody mają objąć całe województwo, gdyż zależy nam na kibicach z całego regionu” – dodaje wiceprezes zarządu Tomasz Adamczyk. – „Dlatego też przygotowaliśmy atrakcje również dla fanów spoza Szczecina.”
Jednym z pomysłów jest rozpoczęta już „Bitwa regionów”, w której powiaty naszego województwa rywalizują o bilety na mecze w cenie 1 złoty. Mieliśmy już okazję pisać o akcji (LINK). Pierwszą z takich bitew wygrał powiat gryfiński i to właśnie jego mieszkańcy będą mogli oglądać inauguracyjne spotkanie z Wisłą Kraków w promocyjnej cenie. W najbliższych miesiącach kibice z województwa mogą liczyć również na wizyty Pogoni w ramach cyklu „Pogoń on Tour”. W różnych miejscowościach pojawiać się mają nie tylko piłkarze, ale również m.in. mobilny fanshop.
Kolejnym pomysłem jest jubileuszowa książka, która ma opisywać historię Pogoni nieco inaczej, niż dotychczasowe wydawnictwa. – „Chcemy, by ta książka mówiła żywym słowem, była pełna anegdot oraz ciekawych opowieści” – zdradza J. Mroczek. – „Pracujemy nad tym, by nie był to kolejny album, który po zakupie szybko ląduje na półce, ale by była to książka, którą czyta się z przyjemnością.”
Już w sierpniu tego roku na sklepowe półki trafi kolekcja odzieżowa i gadżety. Motywem przewodnim w jej przypadku będą granatowo-bordowe barwy, nazwa, herb, a więc najsilniejsze symbole Pogoni. Druga będzie z kolei bardzo mocno eksponować sam znak „Pogoń 70”. – „To kilkadziesiąt produktów, które cechować będzie jubileuszowy styl i które do nabycia będą tylko w sezonie 2017/18” – mówi prezes Klubu.
Kolejną inicjatywą jest internetowe muzeum Pogoni z galerią sław. – „Chcemy, żeby klubowa historia była dostępna dla kibiców ;tu i teraz’ w przystępny sposób” – mówi Krzysztof Ufland, rzecznik prasowy Pogoni. – „Stawiamy na to, by była interaktywna i przemawiała obrazem. Pracujemy już nad tym i myślę, że efekty będzie można zobaczyć na początku przyszłego roku.”
Punktem kulminacyjnym obchodów ma być parada i impreza plenerowa w maju 2018 roku. Po jednym z meczów ligowych ulicami miasta ma odbyć się wspólny przemarsz kibiców, piłkarzy i trenerów, dzieci trenujących w Akademii Pogoni, a także ludzi związanych z klubem. – „Chcemy, by był to radosny i roześmiany pochód, w którym ludzie będą cieszyć się z 70-lecia” – opowiada prezes klubu. – „Liczymy, że po jednym z majowych meczów ulicami Szczecina przejdziemy wspólnie w wielkiej liczbie i będziemy mogli cieszyć się z urodzin naszej Pogoni. Chcemy zrobić to w maju, kiedy pogoda będzie już pewniejsza.”
Parada ma się rozpocząć kilkadziesiąt minut po ostatnim gwizdku ligowego spotkania. Klub będzie rozmawiał z Ekstraklasą, by był to możliwie najbardziej dogodny termin dla kibiców.
– „10 lat temu organizowaliśmy 60-lecie, będąc w IV lidze” – mówił z kolei prezes Akademii Pogoni Dariusz Adamczuk. – „Był to najcięższy czas w klubowej historii. Dziś przeszliśmy długą drogę i zaczynamy szósty z rzędu sezon w najwyższej klasie rozgrywkowej. To pokazuje, że obraliśmy dobrą drogą, ale również to, że naprawdę mamy z czego się cieszyć i co świętować.”
Możliwe są również inne inicjatywy, konkursy i wydarzenia, o których podczas dzisiejszej konferencji nie poinformowano. – „Prowadzimy rozmowy w sprawie jubileuszowego sparingu, ale to są bardzo trudne kwestie” – mówi Jarosław Mroczek. – „Na pewno chcielibyśmy, żeby taki mecz się odbył, ale ograniczają nas terminy. Będziemy jednak starali się doprowadzić do takiego meczu, a o szczegółach będziemy informować na bieżąco.”
Klub zaprezentował również swoje pomysły na specjalnej prezentacji – LINK.
Źródło: Pogoń Szczecin