PGNiG Superliga zmienia się na lepsze
PGNIG Superliga w tym roku wkracza w zupełnie nową fazę rozwoju, rozgrywki toczone będą w ramach ligi zawodowej a organizatorzy przewidują wiele zmian i atrakcji.
W dniu dzisiejszym odbyła się specjalna konferencja prasowa poświęcona nowo powstałej lidze zawodowej w piłce ręcznej. Tak zdecydowany krok wiąże się z licznymi zmianami organizacyjnymi tej dyscypliny w Polsce. Pierwszymi i najważniejszymi kwestiami pozostają zmiany sportowe. Określone zostają konkretne przepisy, które uszczegóławiają zasady toczącej rywalizacji w ramach dwóch grup – granatowej i pomarańczowej Superligi.
Zostaje utrzymany system gry każdy z każdym. Zwycięzca spotkania otrzymuje 2 punkty, ale jeżeli wygrał z zespołem ze swojej grupy – otrzyma jeden dodatkowy punkt. Jednocześnie znikają remisy. Jeżeli w regulaminowym czasie obie drużyny zdobędą taką samą liczbę goli, potrzebna będzie dogrywka 2×5 minut. Jeżeli również ona nie przyniesie rozstrzygnięcia, zespoły przystąpią do serii rzutów karnych. Drużyna, która w regulaminowym czasie remisowała, ale po dogrywce przegrała i tak otrzyma jeden punkt za to spotkanie.
Po rundzie zasadniczej rozegrana zostanie runda finałowa, do której awansują trzy najlepsze drużyny z obu grup. O czwarty bilet do ćwierćfinałów powalczą zespoły z czwartego i piątego miejsca. Będą musiały zmierzyć się w dodatkowym, barażowym dwumeczu.
Poszczególne rundy fazy pucharowej również będą składać się z dwóch spotkań. Drużyna, która po rundzie zasadniczej zajmowała niższą lokatę, będzie gospodarzem pierwszego spotkania. Mecze finałowe zaplanowane są na drugą połowę maja.
– To jest nowy rozdział w prawie stuletniej historii piłki ręcznej w Polsce – mówi Gontarek. – Wierzymy, że profesjonalizacja ligi podniesie jej poziom. Chcemy opowiadać historię od września do maja. Pod względem sportowym już jest całkiem nieźle. Teraz przyszedł czas na organizację rozgrywek i zarządzanie w klubach.
Sponsorem tytularnym rozgrywek jest nadal Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. PGNiG na rozwój zawodowej ligi piłki ręcznej mężczyzn przekaże w ciągu trzech najbliższych lat 18 milionów złotych.
Dzięki naszej pomocy błyskawicznie udało się utworzyć zawodową ligę. Właściwie w trzy miesiące udało się zdziałać więcej niż przez kilka ostatnich lat. Wierzę, że zmieniony system rozgrywek powinien pozytywnie wpłynąć na atrakcyjność rozgrywek czy motywację zespołów do walki do ostatniego meczu – mówił wiceprezes PGNiG ds. korporacyjnych Janusz Kowalski.
Oficjalny początek rozgrywek zaplanowano w dniu 10 września, przypadnie on na spotkanie Wybrzeża Gdańsk i Vive Tauron Kielce. W jego trakcie uhonorowani będą poprzedni Mistrzowie Polski, zaprezentowane wszystkie zespoły, udział w wydarzeniu weźmie Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka.
Zarządca ligi planuje również organizację wydarzeń specjalnych. Zimą odbędzie się mecz gwiazd, do którego zawodników wybiorą kibice, pod koniec sezonu specjalna gala kończąca rozgrywki. W trakcie sezonu nie zabraknie akcji z zawodnikami i kibicami przy okazji choćby Święto Niepodległości, Dnia Kobiet czy Dnia Matki. Przy budowaniu ligi czerpana z wzorców za oceanu – w szczególności rozgrywek NBA, NHL i MLB
Piłka ręczna w Polsce rozwija się w bardzo szybkim tempie. Wybitni zawodnicy z kraju i za granicy walczą o miejsca w pierwszych składach czołowych polskich drużyn. Utworzenie PGNiG Superligi to duży krok w profesjonalizacji rozgrywek szczypiorniaka w kraju. Mądrze i profesjonalnie prowadzona, gromadząca najlepsze zespoły, liga będzie w przyszłości stanowić o sile piłki ręcznej także na reprezentacyjnym poziomie. Odpowiedzialny sponsoring, rozwinięty marketing ale przede wszystkim wysoki poziom sportowy to klucz do sukcesu – powiedział minister sportu i turystyki Witold Bańka.
Źródło: Ministerstwo Sportu i Turystyki