Ministerstwo podsumowało 2 lata działalności
Ministerstwo Sportu i Turystyki podsumowało ostatnie 2 lata swojej działalności, wskazując na konkretne osiągnięcia.
MSiT podsumowało ostatnie dwa lata swojej działalności, z tej okazji zaprezentowało specjalny raport. Również Minister Witold Bańka podsumował okres prac Ministerstwa za jego kadencji:
– „W sporcie i w prowadzeniu ministerstwa dostrzegam elementy wspólne. W obu tych obszarach liczą się: osiąganie założonych celów, determinacja oraz poświęcenie. Ważna jest ciężka praca, wytrwałość i pokora. Priorytetem Ministerstwa Sportu i Turystyki jest sport dzieci i młodzieży. Budujemy stabilną piramidę szkoleniową. W 2018 roku nakłady na sport powszechny, w stosunku do roku 2015, wzrosną o 93%. Pozwoli to na kontynuację i rozwój inicjatyw cieszących się ogromną popularnością w środowisku, m.in. Rządowego Programu „KLUB” oraz Programu SKS (Szkolny Klub Sportowy). Efekty naszej pracy dają wymierne korzyści już dziś – z ministerialnego wsparcia korzysta aktualnie blisko 40% więcej dzieci niż przed dwoma laty.
Celem naszej działalności są zmiany systemowe, które mają przyczynić się do sportowych sukcesów oraz budowania silnej pozycji Polski na arenie międzynarodowej. Dzięki wsparciu Polskiej Fundacji Narodowej zainicjowałem Program team100, który stanowi innowacyjne i realne wsparcie finansowe młodych, perspektywicznych zawodników. Wierzę, że w tej grupie są ci, którzy za kilka lat będą triumfować na najważniejszych imprezach sportowych rangi międzynarodowej.
Naszym zadaniem jest stwarzanie optymalnych warunków do sportowego rozwoju na każdym etapie kariery zawodniczej. Między innymi dlatego przywróciliśmy dofinansowanie kadr wojewódzkich juniora i juniora młodszego. W 2018 roku zamierzamy pójść o krok dalej, dofinansowując kadry wojewódzkie młodzieżowca. To inwestycja w przyszłość. Konsekwentne budowanie długofalowej strategii to jedyna możliwa droga dla polskiego sportu. Nie można w niej zapomnieć o szkoleniowcach, stąd inicjatywa Pierwszy Trener oraz zwiększenie dofinansowania wynagrodzenia dla szkoleniowców kadr narodowych czy też podwyższenie dodatków do pensji dla wybitnych trenerów.
Zwracamy jednocześnie uwagę na fakt, że w sporcie wyczynowym liczą się wyniki, dlatego największy strumień środków kierujemy w stronę tych, którzy osiągają najlepsze rezultaty po to, by w przyszłości jak najczęściej doświadczać dumy płynącej ze zdobywania przez Biało-Czerwonych medali na najważniejszych zawodach.
Nie zapominamy również o sportowcach niepełnosprawnych, sukcesywnie zwiększając nakłady na ich szkolenie oraz wprowadzając rozwiązania legislacyjne ułatwiające otrzymanie stypendium paraolimpijczykom. W przyszłym roku środki na ten cel wzrosną o blisko 40% w stosunku do roku 2015. Jedno z moich największych wyzwań to walka o czysty sport w każdym wymiarze. Znowelizowaliśmy ustawę o sporcie. Zmiany legislacyjne mają wpłynąć na zwiększenie przejrzystości działań polskich związków sportowych oraz wykluczyć korupcję i nepotyzm. W ustawie zostały również określone nowe warunki ubiegania się o specjalne stypendia dla zawodników.”
Raport z podsumowania działań – LINK
Źródło: MSiT