Arka z tlenowym wsparciem
Arka Gdynia łączy siły z lokalnym start-upem – Omnioxy, która dostarczyła komorę do tlenoterapii.
Komory hiperbaryczne pomogą w regeneracji i leczeniu urazów zawodników żółto-niebieskich.
Zawodnicy Arki Gdynia mogą już korzystać ze wstawionej na teren klubu komory hiperbarycznej OMNIOXY i odbywać w niej zabiegi terapii tlenowej.
Tlenoterapia hiperbaryczna polega na oddychaniu tlenem o zwiększonym stężeniu w warunkach ciśnienia wyższego niż atmosferyczne. Lepsze dotlenienie organizmu oraz dystrybucja tlenu do wszystkich (nawet tych uszkodzonych) tkanek, przyśpiesza regenerację i pobudza odnowę całego organizmu.
– „W tym specyficznym czasie regeneracja naszych zawodników jest kluczowa dla utrzymania ich optymalnej formy. Nie tylko walczymy o jak najlepsze wyniki, ale także o odpowiednią regenerację zawodników w nietypowym sezonie. Gramy mecze co trzy dni, musieliśmy zmienić wypracowane przez lata zwyczaje treningowe i w zasadzie wiele procesów poukładać na nowo. Wsparcie takich fizjo-partnerów jak OMNIOXY bardzo nam w tym pomaga.” – wyjaśnia Michał Kołakowski.
Terapia tlenowa w komorze hiperbarycznej jest dość powszechnie stosowana przez gwiazdy sportu największego formatu. Do korzystania z niej, czy wręcz posiadania własnych komór, przyznają się chociażby Cristiano Ronaldo, Wayne Rooney czy Michael Phelps. W ten sposób nie tylko szybciej wychodzą z kontuzji, leczą urazy i regenerują całe ciało, ale także zwiększają swoją szybkość i wytrzymałość organizmu. Wiele klubów sportowych ma komorę hiperbaryczną w stałym wyposażeniu swojego centrum medycznego. W Polsce nie jest to jeszcze standard, a z terapii korzystają tylko wyjątkowo świadomi sportowcy.
OMNIOXY to gdyńska spółka akcyjna, która powstała w 2019 roku. Komory hiperbaryczne dostarcza do całej Polski, a także krajów sąsiedzkich. W ostatnim czasie uruchomiła emisję akcji. Firma od samego początku angażuje się w edukację społeczeństwa o korzyściach płynących z tlenoterapii oraz ściśle współpracuje ze sportowcami z wielu dyscyplin, którzy otwarcie mówią o ogromnym jej znaczeniu w procesie rehabilitacji i wychodzeniu z kontuzji. Wśród nich są m.in. Grzegorz Zengota (żużlowiec), Marcin Świerc (biegacz górski), Agnieszka Rynkiewicz (mistrzyni biegów przeszkodowych), a także Arkadiusz Lindner, któremu komora towarzyszyła na Rajdzie Dakar. Decyzja o wsparciu Arki Gdynia to pierwsza klubowa współpraca. Wybór Arki nie był przypadkowy, to inwestycja w lokalny klub z tego samego miasta.