Zmiany w regulaminie rozgrywek Ekstraklasy i kalendarz nowego sezonu
Zarząd PZPN przyjął regulamin rozgrywek oraz terminarz na sezon 2020/2021. W związku z tym Departament Logistyki Rozgrywek Ekstraklasy S.A. publikuje najważniejsze informacje dotyczące zbliżającego się sezonu.
Nowy regulamin regulaminu rozgrywek uwzględnia zasady spadku i awansu do najwyższej klasy rozgrywkowej. Po sezonie 2020/2021 z PKO Bank Polski Ekstraklasy spadnie jeden zespół, a z Fortuna 1 Ligi awansują trzy drużyny. W całym sezonie rozegranych zostanie 30 kolejek bez rundy finałowej.
– „Najważniejszą zmianą w regulaminie na sezon 2020/21 było zmniejszenie liczby spadkowiczów do jednego zespołu ze względu na powiększenie ligi do 18 drużyn od sezonu 2021/22 oraz rezygnacja z podziału na dwie grupy po 30. kolejce. Nowością jest też możliwość dokonywania pięciu zmian zawodników zamiast, jak do tej pory, trzech. Zmniejszenie liczby kolejek jest skutkiem epidemii Covid-19, która spowodowała, iż zbliżający się sezon musimy rozpocząć z ponad miesięcznym opóźnieniem. Pełny terminarz z zestawem par zostanie opublikowany prawdopodobnie już w przyszłym tygodniu, z miejscem dla nieznanego jeszcze trzeciego beniaminka PKO Bank Polski Ekstraklasy” – mówi Marcin Stefański, dyrektor operacyjny Ekstraklasy S.A.
Sezon rozpocznie się 21 sierpnia 2020 roku. Zgodnie z założeniami i ustaleniami z partnerami mediowymi zaplanowano wstępnie dwanaście kolejek z meczami w poniedziałki. W kolejkach weekendowych bez meczów w poniedziałki, co do zasady będzie rozgrywany dodatkowy mecz w niedzielę. Zakończenie rozgrywek zaplanowano na 16 maja 2021 roku. Na ten moment w ramach 30. kolejki przewidziana jest jedyna w sezonie „multiliga”.
Przed meczami 1/16 oraz 1/8 finału rozgrywek Pucharu Polski nie będą odbywać się mecze w poniedziałki, co pozwoli na łatwiejsze przygotowanie planu transmisji rozgrywek ligowych i pucharowych. Również żadne ze spotkań ćwierćfinalistów oraz półfinalistów Pucharu Polski nie będzie rozgrywane w poniedziałki przed meczami pucharowymi.
Ze względu na finał Pucharu Polski, który w 2021 odbędzie się w niedzielę, 2 maja, mecze finalistów przypadające na 27. kolejkę PKO Bank Polski Ekstraklasy zostaną rozegrane awansem w terminie 27/28 kwietnia 2021 roku. Da to klubom optymalny czas na przygotowanie się do meczu finałowego, chyba że w porozumieniu z finalistami oraz partnerem mediowym zostanie wypracowane odrębne rozwiązanie. W dniu finału Pucharu Polski nie będzie meczów ligowych.
W całym sezonie zaplanowano jedynie dwie kolejki w środku tygodnia (20/21 kwietnia oraz 11/12 maja 2021 roku). Pozostałe terminy w środku tygodnia zostały przeznaczone dla rozgrywek Pucharu Polski oraz rozgrywek UEFA. Ostatnia jesienna kolejka, wzorem poprzedniego sezonu, będzie mogła być na wniosek klubów przyspieszona na dni poprzedzające weekend. W 14. kolejce nie będą rozgrywane mecze w poniedziałek.
Data 15/16 grudnia 2020 roku jest przewidziana jako rezerwowa. Termin ten może zostać wykorzystany np. w sytuacji zmian terminów meczów UEFA lub kolizji z zaplanowanymi meczami rozgrywek krajowych.
Ze względu na zmianę kalendarza FIFA po październikowych, listopadowych i marcowych terminach FIFA nie będzie meczów w piątki, co oznacza, iż po kolejkach 7. i 10. będą po dwa mecze w poniedziałek, a w kolejce 22. – cztery mecze w poniedziałek (Święta Wielkanocne). W 1. kolejce będzie tylko jeden mecz w piątek (bez meczu wieczornego ze względu na finał Ligi Europy, rozgrywany w tym samym dniu)
Szczegółowy plan transmisji pierwszych kolejek będzie przekazany na początku sierpnia. Ekstraklasa S.A. postara się maksymalnie przyspieszyć przygotowanie tych informacji, tak aby ułatwić klubom planowanie przygotowań. Ze względu na terminy meczów barażowych o awans do PKO Bank Polski Ekstraklasy (31 lipca) przedstawiciele Departamentu Logistyki Rozgrywek są ograniczeni tym terminem w zakresie przygotowania ostatecznych wersji planu transmisji.