Przewiń do zawartości Search Ball Blue Ball Grey Ball Light Billboard Blue Billboard Grey Billboard Light Chevron Down Cup Blue Cup Light Cup Dollar Blue Dollar Grey Dollar Light Handshake Blue Handshake Grey Handshake Light Arrow Back Arrow Forward Checkmark Medal Blue Medal Grey Medal Light Facebook YouTube Instagram Twitter Suitcase Blue Suitcase Grey Suitcase Light Tshirt Blue Tshirt Grey Tshirt Light Share

Wręczono Złote Kolce – najbardziej prestiżowe nagrody lekkoatletyki

W piątek wręczono Złote Kolce, które dostała Justyna Święty-Ersetic oraz Wojciech Nowicki.

Justyna Święty-Ersetic w sezonie halowym poprawiła rekord Polski w biegu na 400 metrów, zwyciężyła w World Athletics Indoor Tour oraz uzyskała drugi czas na świecie. Latem podopieczna Aleksandra Matusińskiego również imponowała na bieżni szybkością. Sezon zakończyła z drugim wynikiem w Europie i ósmym na świecie. Teraz – pierwszy raz w karierze – sięgnęła po Złote Kolce.

– „Jest to dla mnie ogromne wyróżnienie w tym trudnym okresie. Bardzo cieszę się, że wygrałam, ale mam nadzieję na kolejne sukcesy. Za chwilę sezon halowy i już w nim chciałbym zaprezentować się z jak najlepszej strony” – podkreśliła Justyna Święty-Ersetic.

Podium ORLEN Złotych Kolców 2020 u kobiet uzupełniły biegaczka Sofia Ennaoui oraz oszczepniczka Maria Andrejczyk.

Wojciech Nowicki został w 2020 roku mistrzem Polski i z wynikiem 80.28 był liderem europejskich tabel. Po ORLEN Złote Kolce młociarz z Białegostoku sięgnął drugi raz w karierze. Poprzednio laureatem rankingu został w 2018 roku, po zdobyciu mistrzostwa Europy.

– „To zwycięstwo to utwierdzenie w przekonaniu, że nie ma straconych sezonów. W każdym warto się starać i dążyć do swoich celów. Nadal trenować i rozwijać się. Ta nagroda to ukoronowanie pracy w tym sezonie” – zaznaczył brązowy medalista olimpijski z Rio de Janeiro.

Drugie miejsce w tegorocznych Złotych Kolcach w gronie panów zajął Piotr Lisek, trzeci był Michał Haratyk.

W tym roku tradycyjną punktację zastąpiono głosowaniem – laureatów Złotych Kolców wybrała specjalnie powołana do tego Kapituła, w której znaleźli się przedstawiciele Telewizji Polskiej, Przeglądu Sportowego oraz Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

– „Sezon był nietypowy. Zawodnicy nie mieli możliwości pokazania się w imprezach międzynarodowych, bo te zostały odwołane. Nie odbyło się wiele mityngów. Dlatego postanowiono, że w drodze wyjątku zrezygnujemy z tradycyjnego sposobu liczenia i dziesiątki najlepszych wskaże kapituła” – tłumaczy Janusz Rozum, który od lat odpowiada za liczenie rankingowych punktów.

Złote Kolce, powstałe w 1970 roku z inicjatywy Andrzeja Gowarzewskiego, naówczas redaktora katowickiego Sportu, świętują w tym roku 50-lecie. Z tej okazji wyłoniono najlepszych w historii rankingu. Wyróżnieni zostali Anita Włodarczyk i Robert Korzeniowski.

– „Jestem zaszczycony tym wyróżnieniem, szczególnie że numerycznie jest związane z moim ulubionym dystansem, czyli 50 kilometrami. Ranking Złote Kolce zawsze był dla mnie ważny. Pierwszy raz wygrałem go w 1990 roku, jako młody zawodnik. Byłem wtedy czwarty w mistrzostwach Europy, ale później poprawiłem nieoficjalny rekord świata na 5 kilometrów i to wywindowało mnie na pierwsze miejsce” – przyznał czterokrotny mistrz olimpijski w chodzie sportowym.

Odkryciem sezonu 2020 uznano Krzysztofa Różnickiego. W ostatnich miesiącach 17-letni średniodystansowiec z Kaszub zdobył m.in. mistrzostwo Polski seniorów w biegu na 800 metrów pokonując we Włocławku Michała Rozmysa.

Faustyna Kotłowska zwyciężyła w kategorii paralekkoatletycznej.

Specjalne wyróżnienie „łowca talentów” powędrowało do rąk Stanisława Anioła. Ten uznany szkoleniowiec ze Stalowej Woli wychował dziesiątki zawodników. W ostatnich latach odkrył dla polskiej lekkoatletyki talent Joanny Jóźwik.

Specjalną nagrodę wręczono także świętującemu w tym roku jubileusz pięciu dekad pracy w redakcji Przeglądu Sportowego Maciejowi Petruczence. Cenionego redaktora uznano dziennikarzem 50-lecia rankingu Złotych Kolców.

Przedstawiciel PKN ORLEN odebrał podziękowania za wsparcie polskiej lekkoatletyki.

– „Dla PKN ORLEN to bardzo ważne, że możemy wspierać polską lekkoatletykę, tak Związek jak i indywidualnych sportowców” – mówiła Agata Pniewska, dyrektor Biura Marketingu Sportowego, Sponsoringu i Eventów.

Podczas wieczornego programu okolicznościową statuetkę wręczono także przedstawicielowi firmy TAMEX, Robertowi Burzyckiemu, która jest fundatorem nagród finansowych dla najlepszych zawodników rankingu.

Złote Kolce to najbardziej prestiżowa nagroda w polskiej lekkoatletyce. Wręczana od 1970 roku przez Polski Związku Lekkiej Atletyki i Przegląd Sportowy. Pierwszymi zwycięzcami rankingu byli znakomita płotkarka Teresa Sukniewicz oraz czołowy europejski średniodystansowiec Henryk Szordykowski.

ORLEN Złote Kolce 2020 – klasyfikacja końcowa

Kobiety

1 Justyna Święty-Ersetic
2 Sofia Ennaoui
3 Maria Andrejczyk
4 Malwina Kopron
5 Katarzyna Furmanek
6 Małgorzata Pazda-Pozorska
7 Dominika Stelmach
8 Ewa Swoboda
9 Karolina Kołeczek
10 Kamila Lićwinko

Mężczyźni

1 Wojciech Nowicki
2 Piotr Lisek
3 Michał Haratyk
4 Marcin Krukowski
5 Marcin Lewandowski
6 Paweł Fajdek
7 Rafał Augustyn
7 Konrad Bukowiecki
9 Robert Urbanek
10 Karol Zalewski

Najnowsze

STS na froncie koszulek Ruchu

STS podpisał kontrakt sponsorski z Ruchem Chorzów, na mocy którego został sponsorem strategicznym 14-krotnego mistrza Polski Logo ...

Całość ›

DB Protection współpracuje z Pogonią

Marka DB Protection dołącza do grona Partnerów Srebrnych idei Biznesowej Dumy Pomorza, czyli biznesowego projektu Pogoni Szczecin DB ...

Całość ›

Enea partnerem projektu „Poznaj Mistrzów – Zostań Mistrzem”

Enea, jako sponsor główny, wspólnie z Miejskim Klubem Lekkoatletycznym Szczecin będzie realizować projekt „Poznaj Mistrzów – ...

Całość ›
Wywiad

Mariusz i Marcin Zwierzychowscy – założyciele Sportigio

Mariusz i Marcin Zwierzychowscy to młodzi przedsiębiorcy, od zawsze zakochani w sporcie Ich droga wiodła od lodowiska hokejowego do stworzenia systemu IT dla hokejowej centrali Jakie mają plany na przyszłość, co wyróżnia ich produkt, na rynku, jakie mają cele biznesowe Na te wszystkie ...

Całość ›
Wywiad

#WgrupieSiła Partnerskie Kluby Biznesu łączą możliwości przedsiębiorców z klubów biznesu

Przedsiębiorcy z Partnerskich Klubów Biznesu nie dają się wirusowi, a co niektórzy nawet z nim wygrali, jak sami mówią „W GRUPIE SIŁA Wydawać by się mogło, że organizacje, networkingowe, takie, które bazują na bezpośrednim kontakcie międzyludzkim w obecnym kryzysie nie ...

Całość ›
Wywiad

ŁUKASZ KIEZA – Country Manager LV BET

Nie tak dawno minął rok od rozpoczęcia walki i blokowania nielegalnie działających w Polsce bukmacherów, co zmieniło branżę i zdecydowanie poprawiło sytuację polskich firm należących do tego sektora Ogromne zyski polskim bukmacherom zapewnił również miniony mundial Na temat zmian w ...

Całość ›