Witold Bańka podsumował rok swojej pracy
MSiT już przez okres roku zarządzane jest przez Witolda Bańkę, minister podsumował ten okres. Zapraszamy do opublikowanego na stronie ministerstwa tekstu dotyczącego pracy resortu.
„Sport i turystyka są dziedzinami życia, które fantastycznie wzmacniają kapitał społeczny, a sukcesy są zauważalne i odczuwalne. Droga do tych sukcesów prowadzi także przez programy i projekty realizowane w ciągu ostatnich miesięcy przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.
Budowanie sportu u podstaw, to jeden z naszych priorytetów, dlatego uruchomiłem program bezpośredniego wsparcia dla małych i średnich klubów. Program KLUB jest przełomowym projektem, z którego skorzystało najwięcej beneficjentów w historii ministerstwa sportu i turystyki. Kwotą blisko 24 milionów złotych wsparliśmy 2151 klubów w całej Polsce. To właśnie w takich miejscach rozpoczyna się przygoda ze sportem wielu przyszłych mistrzów. To tam pracują prawdziwi pasjonaci i trenerzy.
Podpisałem decyzję o uruchomieniu programu SKS. Od nowego roku, wprowadzamy dobrą, sprawdzoną formułą zajęć pozalekcyjnych. Zajęć, za które wynagrodzenie otrzymywać będą nauczyciele wychowania fizycznego. Na program przeznaczamy 40 milionów złotych. SKS będzie w każdej z ponad dwóch i pół tysiąca gmin. Programem zostanie objętych ponad 350 tysięcy dzieci i młodzieży.
Stworzyliśmy spójną piramidę szkoleniową w sporcie dzieci i młodzieży, bo każdy etap rozwoju sportowca w drodze do sukcesu w sporcie wyczynowym jest niezwykle ważny. Reprezentantom Polski zapewniliśmy komfortowe warunki przygotowań do najważniejszych imprez sportowych w tym roku, wypłacając najszybciej w historii środki finansowe na ten cel. Podnieśliśmy wysokość nagród za medale igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich. Wyższe o sto procent nagrody otrzymali wszyscy sportowcy pełnosprawni i niepełnosprawni.
Wprowadzono Kodeks Dobrych Praktyk Sponsoringowych – dajemy szansę medalodajnym dyscyplinom, które do tej pory nie miały takiej możliwości, pozyskać sponsora w postaci Spółki Skarbu Państwa. Ale Polacy oczekują także od rządzących, że polski sport będzie przejrzysty i uczciwy. Mamy gotową nowelizację ustawy o sporcie, dzięki której zwiększamy przejrzystość w funkcjonowaniu polskich związków sportowych.
Wprowadzamy, między innymi, zakaz zasiadania w zarządzie związku sportowego osób, które posiadają akcje lub udziały w spółkach realizujących zadania na rzecz polskiego związku sportowego. Ta sama zasada dotyczy osób bliskich. Nie może być bowiem tak, że osoba bliska świadczy usługi na rzecz danego związku. Wprowadzimy zakaz sprawowania funkcji członka zarządu przez byłych funkcjonariuszy aparatu represji, a także obowiązek składania oświadczeń lustracyjnych.
Ministerstwo wprowadza zasady dobrego zarządzania w polskich związkach sportowych. Finansowanie nie jest prawem, ale przywilejem. Związki sportowe muszą działać transparentnie. Polski sport powinien być czysty w wielu wymiarach, tym moralnym, zarządczym, ale i stricte sportowym. Gotowa jest ustawa o zwalczaniu dopingu w sporcie. Dzięki niej powołujemy Polską Agencję Antydopingową, która zastąpi dwie funkcjonujące do tej pory instytucje, biuro i komisję. Wzmacniamy instytucjonalną walkę z dopingiem w Polsce. Zwiększamy liczbę kontroli antydopingowych. Nasze działania są w pełni popierane przez Światową Agencję Antydopingową, z którą mamy bardzo dobrą współpracę.
Nie ma sukcesu w sporcie bez dobrej infrastruktury. W tym roku dofinansowaliśmy blisko 700 inwestycji kwotą 420 milionów złotych. Budujemy hale, stadiony, boiska i baseny. Z programów, które dofinansowujemy w ramach sportu masowego skorzystało w tym roku ponad 4 i pół miliona Polaków. Zwiększyliśmy budżet dla dzieci na naukę pływania w klasach I-III, dzięki czemu ponad 100 tysięcy dzieci uczyło się pływać.
Reasumując, od roku budujemy sport transparentny uczciwy i przede wszystkim efektywny. Stawiamy na turystykę, jako dziedzinę gospodarki dochodową i bezpieczną dla Polaków.”
Źródło: MSiT