Przewiń do zawartości Search Ball Blue Ball Grey Ball Light Billboard Blue Billboard Grey Billboard Light Chevron Down Cup Blue Cup Light Cup Dollar Blue Dollar Grey Dollar Light Handshake Blue Handshake Grey Handshake Light Arrow Back Arrow Forward Checkmark Medal Blue Medal Grey Medal Light Facebook YouTube Instagram Twitter Suitcase Blue Suitcase Grey Suitcase Light Tshirt Blue Tshirt Grey Tshirt Light Share

W Kielcach powstaje muzeum

Ponad 600 sztuk eksponatów w gablotach przedstawią historię kieleckiej piłki ręcznej. Z inicjatywy klubu na ukończeniu jest już Muzeum Historii Klubu Iskry Kielce, pierwsza oficjalna tego typu placówka w kraju w tej dyscyplinie sportu. Uroczysty wernisaż oraz otwarcie zaplanowano w przyszłym tygodniu.

Przygotowania do utworzenia muzeum rozpoczęto jesienią ubiegłego roku. Jako lokalizację wskazano wnęki w dwóch korytarzach pod trybunami Hali Legionów. Dzięki nieocenionemu wsparciu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kielcach oraz sponsorów klubu zostały one wyremontowane oraz przystosowane do celów muzealnych.

W listopadzie rozpoczęto zbiórkę eksponatów. O przekazywanie ich klub apelował m.in. do byłych działaczy, trenerów, zawodników, a także kibiców kieleckiego klubu. Dzięki temu udało się pozyskać m.in. dokument potwierdzający, że założenie klubu miało miejsce 1 września 1965 roku. Ale to dopiero początek ciekawych eksponatów.

– „Powstanie muzeum ma na celu przedstawienie bogatej historii klubu, który wpisał się już na stałe w życie Kielc. Historii, która z jednej strony jest nieznana, zapomniana, ale też niedoceniana. To także hołd dla działaczy, zawodników i trenerów, którzy występowali tu na przestrzeni tych blisko 60 lat. Jednocześnie ukazanie rzeszy fanów tego, że na sukcesy i miejsce, które dzisiaj zajmuje klub potrzebne były dekady ciężkiej pracy u podstaw” – mówi Anna Benicewicz-Miazga, która z ramienia klubu koordynuje tworzenie Muzeum.

Na ekspozycji będzie można zobaczyć m.in. kontrakt pierwszego trenera Wacława Mozera, gwizdek legendarnego szkoleniowca Edwarda Strząbały, piłkę, którą grano w klubie w latach 60. ubiegłego wieku, ale też wiele koszulek, elementy kibicowskich opraw, szaliki, zapiski trenerskie pokazujące zagrywki taktyczne, historyczne zdjęcia, wycinki z prasy, medale, trofea i puchary z tym najcenniejszym w historii klubu – za zwycięstwo EHF Ligi Mistrzów w 2016 roku. Łącznie na ekspozycję składać się będzie ponad 600 różnych artefaktów.

Klub przygotował także ścianę z tablicą, która będzie klubową Wall of Fame i znajdować się będą na niej stalowe gwiazdy z nazwiskami wszystkich zawodników, trenerów i działaczy, którzy mieli niebagatelny wkład w rozwój klubu. Gwiazd będzie 65 i będą sukcesywnie dokładane.

W przerwie zimowej między rozgrywkami dostosowano wnęki pod trybunami. Wyremontowano je, zamontowano meble i przygotowano do oszklenia. Te prace nie byłyby możliwe bez zaangażowania sponsorów klubu – Creo Concpet, Dekorian Home, Kielecka Fabryka Mebli, Szkło-Tech, Opara Budownictwo, Kleen-Tex, DWA, Dziejak i Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

Od 1965 roku nasz klub wpisał się w historię kieleckiego sportu. A dzisiaj mieszkańcy nie wyobrażają już sobie bez niego miasta. Nie wyobrażają sobie tego także kibice polskiego sportu. Bo przecież na hasło „kielecka piłka ręczna” każdy ma przed oczami 29 medali mistrzostw Polski, w tym 20 z tego najcenniejszego złotego kruszcu, 17 zdobytych Pucharów Polski oraz pięć medali Ligi Mistrzów. To właśnie w Kielcach występowali i nadal występują najlepsi zawodnicy tej dyscypliny, pracowali i pracują najlepsi trenerzy tej dyscypliny nie tylko w kraju, ale i na świecie. To tutaj stworzono drużynę, która jest szanowana na arenie międzynarodowej.

Klub Iskra Kielce funkcjonuje blisko 60 lat, choć drużyna występowała pod różnymi nazwami. Ale wszystkie z nich budowały kulturę sportu, tradycję czy tożsamość, wychowano w ciągu tego czasu nie tylko pokolenia kibiców, ale i zawodników. Przez dekady klub zdobył wiele trofeów, medali, statuetek. Dostarczył też niezapomnianych wrażeń, emocji i doświadczeń. To wszystko chcemy pokazać w klubowym muzeum.

Uroczysty wernisaż z udziałem darczyńców oraz władz klubu odbędzie się w środę 28 lutego o godz. 17.30. Natomiast dzień później, podczas ostatniego meczu fazy grupowej EHF Ligi Mistrzów Industrii Kielce z Kolstad Handball po raz pierwszy będą mogli je podziwiać kibice.

Muzeum Historii Klubu otwarte będzie można zwiedzać od wtorku do piątku w godzinach 10-16. Wystawa dla zwiedzających jest w tym czasie bezpłatna. Natomiast w dni meczowe wejście do Hali Legionów będzie możliwe jedynie dla posiadaczy biletów i karnetów, więc tym samym zwiedzanie muzeum nie będzie możliwe.

– „Zaznaczamy, że jest to otwarcie Muzeum Historii Klubu to dopiero początek jego działalności. W kolejnych miesiącach planujemy m.in. udostępnienie odlewów rąk zasłużonych zawodników, do których kibice będą mogli przyłożyć swoje dłonie. Cały czas zbieramy eksponaty i apelujemy o ich przekazywanie, planujemy także elementy multimedialne” – dodaje Anna Benicewicz-Miazga.

Najnowsze

STS na froncie koszulek Ruchu

STS podpisał kontrakt sponsorski z Ruchem Chorzów, na mocy którego został sponsorem strategicznym 14-krotnego mistrza Polski Logo ...

Całość ›

DB Protection współpracuje z Pogonią

Marka DB Protection dołącza do grona Partnerów Srebrnych idei Biznesowej Dumy Pomorza, czyli biznesowego projektu Pogoni Szczecin DB ...

Całość ›

Enea partnerem projektu „Poznaj Mistrzów – Zostań Mistrzem”

Enea, jako sponsor główny, wspólnie z Miejskim Klubem Lekkoatletycznym Szczecin będzie realizować projekt „Poznaj Mistrzów – ...

Całość ›
Wywiad

Mariusz i Marcin Zwierzychowscy – założyciele Sportigio

Mariusz i Marcin Zwierzychowscy to młodzi przedsiębiorcy, od zawsze zakochani w sporcie Ich droga wiodła od lodowiska hokejowego do stworzenia systemu IT dla hokejowej centrali Jakie mają plany na przyszłość, co wyróżnia ich produkt, na rynku, jakie mają cele biznesowe Na te wszystkie ...

Całość ›
Wywiad

#WgrupieSiła Partnerskie Kluby Biznesu łączą możliwości przedsiębiorców z klubów biznesu

Przedsiębiorcy z Partnerskich Klubów Biznesu nie dają się wirusowi, a co niektórzy nawet z nim wygrali, jak sami mówią „W GRUPIE SIŁA Wydawać by się mogło, że organizacje, networkingowe, takie, które bazują na bezpośrednim kontakcie międzyludzkim w obecnym kryzysie nie ...

Całość ›
Wywiad

ŁUKASZ KIEZA – Country Manager LV BET

Nie tak dawno minął rok od rozpoczęcia walki i blokowania nielegalnie działających w Polsce bukmacherów, co zmieniło branżę i zdecydowanie poprawiło sytuację polskich firm należących do tego sektora Ogromne zyski polskim bukmacherom zapewnił również miniony mundial Na temat zmian w ...

Całość ›