Uczciwość gry a sponsoring
Jedna z najbardziej wartościowych cech dla sponsora jest uczciwośc a także „czysta gra”, nie tylko sportowców.
Podobnie jak na całym świecie również w Polsce sponsoring jest jedną z najszybciej rozwijających się form promocji. Poprzez fakt przyciągnięcia do wydarzenia sportowego, widzowie są motywowani do zainteresowania firmą sponsorującą, jej produktami i działalnością. Co istotne odbiór marki sponsora w sporcie jest wiązany wyłącznie z pozytywnym ładunkiem emocjonalnym, nie budzi naturalnych reakcji obronnych tak jak w przypadku tradycyjnej reklamy. Sponsorowanie poszczególnych dyscyplin, zawodników stało się po prostu modne. Marketing celowy (np. technologiczny) w sporcie to tradycyjna i najpopularniejsza droga do dobrych wyników podczas oceny efektywności. Przypadkiem klasycznym celowego sponsoringu są firmy TIMEX , OMEGA , ROLEX które od lat na wprost określają swoją pozycję sponsorując usługę pomiaru czasu na każdej ważniejszej imprezie sportowej – to bezpośrednie powiązanie cech produktów sponsorów z kluczowym i oczywistym czynnikiem w konkurencjach – pomiarem czasu.
W wielu dyscyplinach pojawia się nowa technologia bardzo istotna dla sędziów i potencjalnie atrakcyjna dla sponsorów – video systemy wspomagania decyzji sędziowskich (VAR – video assistant referee). Nowoczesne rozwiązania techniczne są atrakcyjne przez sam efekt nowości, ale w tym przypadku dochodzi również czynnik znacznego podniesienia jakości arbitrażu w wielu dyscyplinach – np.: piłka ręczna, siatkówka , speedway, hokej , a wkrótce też piłka nożna.
Celowa forma sponsoringu dla wykorzystania systemów videoReferee w sporcie otwiera zupełnie nowe rejony marketingu. Sponsor chcący wyróżnić swoje cechy (w ten sposób), podkreśla jasne i uczciwe zasady gry jakimi kieruje się w bussinesie i w dyscyplinie jaką wspiera – banalne : „Nasza firma wspiera dobre decyzje sędziów” to pierwszy, technicznie prosty do zrealizowania krok , w każdej dyscyplinie i stosunkowo niewielki wydatek dla tych którzy wyczuwają nową strategię sponsoringu.
Sponsor, który inwestuje swój kapitał w daną dyscyplinę, poprzez wprowadzenie (sponsorowanie) innowacji w postaci takiego systemu wnosi silny powiew nowoczesności a co ważniejsze wartość w postaci społecznej – zdecydowanej poprawy arbitrażu, rozwiewa wątpliwości sędziów, czy kibiców, wspiera transparentność. Kreowanie wyższego poziomu gry i lepszej jakości sędziowania podczas rozgrywek (w dowolnej dyscyplinie) jest wyrazem troski sponsora nie tylko o wyniki w sporcie ale też jasne zasady gry i autorytet sędziów , co strategicznie dla sponsora może być istotnym argumentem i stać się kluczową wartością wizerunkową .
Atrakcyjnym dla sponsora novum jest też grupa, która pośrednio staje się beneficjentem działań sponsora – sędziowie sportowi. Arbiter pozostaje niezależny od sponsora, ale dysponuje nowymi lepszymi narzędziami zgodnymi przepisami i wymogami dyscypliny oraz zatwierdzonymi przez federację.
Swego rodzaju pionierem w Polsce jest firma EventsMedia (LINK), która oferuje nowoczesne produkty, systemy videoReferee aplikowane w różnych dyscyplinach sportowych. Wdrażanie w sporcie najnowszych rozwiązań nie jest proste ze względu na lęk przed „nowinkami”, a przede wszystkim z powodu kosztu tych nowinek. W wielu dyscyplinach międzynarodowe federacje już zalecają te rozwiązania, chwilowo jako pomocnicze (np: NBA, IHF) ale na wyższym poziomie rozgrywek inne dyscypliny stawiają nawet warunek obecności takich systemów (np: IIHF, ICF oraz w krótce FIFA). EventsMedia dzięki wypracowanym doświadczeniom z sędziami i federacjami daje sponsorowi możliwość wprowadzenia rozwiązań, które już istnieją (gdzieś na świecie) w danej dyscyplinie , a Polsce lokalnie bez wsparcia sponsora nie mogły by być zrealizowane z powodów finansowych.
Naturalnym staje się implementowanie najnowszych osiągnięć w różnych dyscyplinach sportu właśnie dzięki mecenasom i wizjonerom. Z drugiej zaś strony sponsor oczekuje pozytywnego odbioru medialnego jego działalności, kojarzenia jego marki z dobrym wynikiem zawodników i wyłącznie pozytywnymi emocjami, a nie pomyłkami, odwołaniami, czy frustracją zawodników i kibiców . Oczywistym staje się zapewnienie jak najwyższego poziomu sędziowania , przekazanie w ręce arbitrów kolejnego rozwiązania jakie jest nie tylko marketingowym ulepszeniem , ale realnymi dodatkowy ośmioma , czy dwunastoma asystentami (parami oczu) głównego sędziego na w trakcie meczu.
W skrajnie skomercjalizowanej rzeczywistości lig NBA, MLB , czy NHL jest podstawowym warunkiem aby sędzia był autorytetem – jego nieomylność jest przeliczana na wprost na renomę ligi i zyski sponsorów. Na europejskim , czy polskim rynku nie widać jeszcze tego rodzaju prestiżu tej funkcji , rynek skupia się bardziej na zawodnikach.
Pozostaje mieć nadzieję że otwartość na nowinki sędziów sportowych napotka na przychylność sponsorów, co w długofalowej perspektywie całemu przemysłowi sportowo-reklamowemu przyniesie same kożyści.
Autor: Piotr Kokornaczyk, Eventsmedia