Przewiń do zawartości Search Ball Blue Ball Grey Ball Light Billboard Blue Billboard Grey Billboard Light Chevron Down Cup Blue Cup Light Cup Dollar Blue Dollar Grey Dollar Light Handshake Blue Handshake Grey Handshake Light Arrow Back Arrow Forward Checkmark Medal Blue Medal Grey Medal Light Facebook YouTube Instagram Twitter Suitcase Blue Suitcase Grey Suitcase Light Tshirt Blue Tshirt Grey Tshirt Light Share

Spotkania rodziny olimpijskiej z prezydentem

Andrzej Duda na spotkaniu olimpijskim oznaczył sportowców i podsumował sportowy rok. 
Wicemistrz olimpijski w rzucie dyskiem Piotr Małachowski i jego trener Witold Suski zostali odznaczeni przez prezydenta RP Krzyżami Oficerskimi Orderu Odrodzenia Polski. „Dostarczacie nam państwo wiele wzruszeń” – powiedział Andrzej Duda na noworocznym spotkaniu Rodziny Olimpijskiej w Warszawie.

– „Dla mnie to zawsze niezwykle wzruszający moment, móc zobaczyć te wielkie, piękne, jasne gwiazdy polskiego sportu, które my – zwykli Polacy – widzimy z reguły w telewizji. Dostarczacie nam państwo wiele satysfakcji, dumy i wzruszeń. To jest z pewnością taki element, którego politycy mogą wam pozazdrościć, bo sportowcy wzbudzają w zasadzie w społeczeństwie tylko ciepłe uczucia i gigantyczną radość, kiedy osiągają sukces” – podkreślił prezydent.

Duda zwrócił się także do obecnej na sali mistrzyni olimpijskiej i rekordzistki świata w rzucie młotem Anity Włodarczyk: „To były niebywałe sukcesy. Nie chcę przesadzać, ale mam nadzieję, że dla pani będą musieli powiększyć stadiony lekkoatletyczne” – zażartował.

Wręczył także odznaczenia państwowe za wybitne osiągnięcia sportowe oraz za zasługi w upowszechnianiu sportu i promowaniu Polski na arenie międzynarodowej dwukrotnemu wicemistrzowi olimpijskiemu w rzucie dyskiem Małachowskiemu i jego trenerowi Suskiemu.

– „Mam nadzieję, że wszyscy rozumieją, że sukcesy w światowym, europejskim sporcie zawsze są okupione wielkim wysiłkiem, pracą sportowca, drużyny i całego zaplecza. To jest właśnie ta rodzina olimpijska, to państwo nimi jesteście. To dla mnie ogromna satysfakcja i radość, że zostaliśmy tutaj z małżonką zaproszeni” – zapewnił prezydent.

Duda przypomniał także, że rok 2016 był bardzo dobry dla sportu. Wspomniał o 11 medalach olimpijskich oraz 39 krążkach paraolimpijskich wywalczonych w Rio de Janeiro.

– „Ogromnie jesteśmy wdzięczni za walkę i zmaganie się z samym sobą. Dajecie nam wszystkim piękny przykład. Właśnie jako prezydent chciałbym wam za to podziękować w imieniu całego polskiego społeczeństwa, bo jesteście wielkimi gwiazdami naszego sportu, jaśniejącymi na nieboskłonie światowego sportu. Jesteście promotorami polskości i polskiej radości” – dodał prezydent.

O wzruszeniach związanych z 2016 rokiem mówił także minister sportu Witold Bańka.

-„Zawsze wtedy gdy nasza biało-czerwona flaga wędrowała do góry i słuchaliśmy Mazurka Dąbrowskiego, nasze serca drżały. Stworzyliście atmosferę narodowej wspólnoty. Sport to katalizator dobrych i pięknych emocji. Ale rok 2016 to też organizowane w Polsce imprezy sportowe, jak chociażby mistrzostwa Europy w piłce ręcznej, które zostały uznane za najlepszą imprezę tego typu na świecie. Miło słyszeć taką opinię” – powiedział.

Prezydent Duda z optymizmem patrzy także na rok 2017. Jak zaznaczył, poprzeczka została zawieszona bardzo wysoko przez skoczków narciarskich, którzy już na początku roku osiągnęli historyczny sukces w Turnieju Czterech Skoczni.

– „Ten ich niebywały sukces, jakiego nie było w naszych skokach narciarskich, mam nadzieję, jest bardzo dobrą wróżbą dla polskiego sportu na rok 2017. Z tego miejsca bardzo bym chciał życzyć, by ten 2017 był rokiem dobrej pracy i wspanialej satysfakcji. Życzę sił, zdrowia, mocy i wielu, wielu zwycięstw” – zakończył.

Wręczono także coroczne Honorowe Nagrody Sportowe PKOl im. Piotra Nurowskiego. Za najlepsze w 2016 roku uznano złote medalistki igrzysk w Rio – Włodarczyk oraz wioślarki Magdalenę Fularczyk-Kozłowską i Natalię Madaj. Nagrodę otrzymała także reprezentacja w piłce ręcznej, która w turnieju olimpijskim uplasowała się na czwartym miejscu. Trenerem roku uznano pracującego z Włodarczyk Krzysztofa Kaliszewskiego.

Podziękowano także tym, którzy zakończyli już kariery – brązowej medalistce igrzysk (2004) w skoku o tyczce Annie Rogowskiej oraz mistrzowi olimpijskiemu (2000) i świata (2001) w rzucie młotem Szymonowi Ziółkowskiemu. Miał zostać uhonorowany także dwukrotny mistrz olimpijski w pchnięciu kulą Tomasz Majewski, ale z powodu choroby nie mógł przybyć do siedziby PKOl.

Noworoczna gala to coroczne spotkanie rodziny olimpijskiej. W Warszawie spotykają się byli i obecni sportowcy, a także działacze, lekarze, sponsorzy.

Źródlo: PAP

Najnowsze

TECE nowym Sponsorem WTS Sparty Wrocław

Firma TECE, międzynarodowy producent i dystrybutor innowacyjnych rozwiązań w zakresie systemów sanitarnych, grzewczych oraz ...

Całość ›

Jagiellonia na podium medialności w marcu

W marcu 2024 roku Legia Warszawa ponownie była najbardziej medialnym klubem PKO BP Ekstraklasy, choć jej przewaga nad pozostałymi ...

Całość ›

Firma Hummel na dłużej z Polonią

Firma Hummel przedłużyła umowę z Polonią Warszawa Oficjalny Sponsor Techniczny Klubu dostarcza produkty i odzież sportową dla ...

Całość ›
Wywiad

Mariusz i Marcin Zwierzychowscy – założyciele Sportigio

Mariusz i Marcin Zwierzychowscy to młodzi przedsiębiorcy, od zawsze zakochani w sporcie Ich droga wiodła od lodowiska hokejowego do stworzenia systemu IT dla hokejowej centrali Jakie mają plany na przyszłość, co wyróżnia ich produkt, na rynku, jakie mają cele biznesowe Na te wszystkie ...

Całość ›
Wywiad

#WgrupieSiła Partnerskie Kluby Biznesu łączą możliwości przedsiębiorców z klubów biznesu

Przedsiębiorcy z Partnerskich Klubów Biznesu nie dają się wirusowi, a co niektórzy nawet z nim wygrali, jak sami mówią „W GRUPIE SIŁA Wydawać by się mogło, że organizacje, networkingowe, takie, które bazują na bezpośrednim kontakcie międzyludzkim w obecnym kryzysie nie ...

Całość ›
Wywiad

ŁUKASZ KIEZA – Country Manager LV BET

Nie tak dawno minął rok od rozpoczęcia walki i blokowania nielegalnie działających w Polsce bukmacherów, co zmieniło branżę i zdecydowanie poprawiło sytuację polskich firm należących do tego sektora Ogromne zyski polskim bukmacherom zapewnił również miniony mundial Na temat zmian w ...

Całość ›