Przewiń do zawartości Search Ball Blue Ball Grey Ball Light Billboard Blue Billboard Grey Billboard Light Chevron Down Cup Blue Cup Light Cup Dollar Blue Dollar Grey Dollar Light Handshake Blue Handshake Grey Handshake Light Arrow Back Arrow Forward Checkmark Medal Blue Medal Grey Medal Light Facebook YouTube Instagram Twitter Suitcase Blue Suitcase Grey Suitcase Light Tshirt Blue Tshirt Grey Tshirt Light Share

Sportowe Podsumowanie Roku

Podczas specjalnej debaty na PGE Narodowym wybitni sportowcy, trenerzy oraz Minister Sportu podsumował mijający rok.

W środę 21 grudnia na PGE Narodowym odbyło się „Sportowe Podsumowanie Roku”, w którym udział wzięli: Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka, medalistka olimpijska, rekordzistka świata w rzucie młotem – Anita Włodarczyk, wybitny trener Krzysztof Kaliszewski, Prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego Łukasz Szeliga, Sekretarz Generalny Polskiego Związku Piłki Nożnej – Maciej Sawicki, Dyrektor Generalny i organizator Tour de Pologne Czesław Lang.

Podczas debaty podsumowano najważniejsze wydarzenia sportowe mijającego roku, w tym Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2016, Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie w Rio de Janeiro. Podkreślono, że rok 2016 był intensywnym nie tylko dla sportowców, ale również dla pracowników Ministerstwa Sportu i Turystyki, w którym toczyły się prace nad wieloma zmianami w zakresie polskiego sportu.

– „Chcemy, aby pieniądze otrzymywali bezpośrednio ci, którzy chcą i mają pomysł na rozwój polskiego sportu. Uruchomiliśmy w tym roku przełomowy program ‘KLUB’. Dzięki niemu szkoleniem objętych zostanie 130 tys. dzieci i młodzieży, 70 dyscyplin sportowych.
To rewolucja w sporcie najmłodszych. Cieszę się, ze wsparliśmy małe i średnie kluby sportowe. To właśnie w nich rozpoczyna się przygoda ze sportem i rodzą się marzenia o byciu mistrzem. W roku 2017 przeznaczymy, co najmniej, 30 mln zł na ‘KLUB’” 
 – powiedział minister Witold Bańka.

Oprócz programu „KLUB” od stycznia ministerstwo uruchamia program SKS, czyli program dodatkowych zajęć WF w szkołach. Działaniami objętych zostanie 7 tys. szkół z ponad 2,5 tys. gmin. Oprócz dynamicznych prac nad sportem dzieci i młodzieży również w zakresie sportu wyczynowego w roku 2016 nastąpiły zmiany:

– „Obraliśmy sobie za cel zwiększenie transparentności i przejrzystości w działalności polskich związków sportowych. Zmiany w nowej ustawie o sporcie mają temu służyć. Zależy nam, aby wprowadzić zasady dobrego zarządzania w polskich związkach sportowych.. Od ich przestrzegania zależeć będzie także wysokość finansowania danego związku.”

11 medali na tegorocznych igrzyskach olimpijskich to wspaniały wynik naszej reprezentacji. Jedną z medalistek była rekordzistka świata w rzucie młotem Anita Włodarczyk.

– „Anita jest fenomenem, zawsze na treningu daje z siebie 110%, dlatego jestem przekonany, że jeszcze wiele startów przed nią. Najbliższe zawody to Mistrzostwa Świata, które odbędą się w przyszłym roku w Londynie. Z pewnością powalczymy o złoto” – podkreślił trener Kaliszewski.

– „Tak, medal na MŚ w Londynie to jest coś, o czym teraz marzę. Oprócz tego chcę po prostu być zdrowa, wtedy wszystko się uda” – dodała Anita Włodarczyk.

Codzienny trud sportowców docenił minister i w 2016 roku podjął decyzję o zwiększeniu nagród dla medalistów igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich oraz wynagrodzeń dla trenerów i osób z nimi współpracujących.

Największym sukcesem ostatnich dni ministerstwa jest przyjęcie przez rząd Pani Premier Beaty Szydło projektu ustawy o zwalczaniu dopingu w sporcie.

– „Ustawa to dobry początek, a Polska Agencja Antydopingowa wyposażona w nowe kompetencje i ściśle współpracująca z Policją, Prokuratorią, Służbą Celną, Żandarmerią Wojskową i Strażą Graniczną wzmacnia i podnosi pozycję Polski na arenie międzynarodowej. W Agencji będzie funkcjonował pion śledczy, który jest obecnie standardem najlepszych organizacji antydopingowych na świecie. Przed Polską jeszcze kilka dużych wyzwań, m.in.  organizacja Światowej Konferencji Antydopingowej, która miałaby się odbyć w maju 2019 roku. O miano organizatora walczymy ze Szwajcarią i Omanem, ale jestem dobrej myśli” –   podkreślił minister Bańka.

Takie działania popiera Czesław Lang, ikona polskiego kolarstwa.  – „Doskonale rozumiem sportowców, którzy rywalizując ze sportowcami na dopingu czują się oszukani. Wtedy dużo trudniej jest pogodzić się z przegraną. Czysty sport powinien być zawsze priorytetem. Bardzo się cieszę, że Polska i świat zmierzają w tym kierunku- bezwzględnej walki z dopingiem” – powiedział Lang.

Rok 2016 był również przełomowy dla sportowców niepełnosprawnych, nie tylko ze względu na fanatyczny występ podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Rio, ale także na niespotykaną do tej pory skalę ich obecności w mediach.

– „To był przełom w postrzeganiu paraolimpijczyków w Polsce: pierwszy raz w historii telewizja publiczna, telewizje komercyjne a także media społecznościowe pokazywały zmagania polskich sportowców niepełnosprawnych podczas igrzysk. To sprawiło, że staliśmy się bardziej zauważalni. W Polskim Komitecie Paraolimpijskim mamy wspaniałych sportowców. Zależy nam na tym, aby również niepełnosprawne dzieci brały czynny udział w lekcjach wychowania fizycznego” – zadeklarował prezes Komitetu Paraolimpijskiego Łukasz Szeliga.

Mijający rok to także sukcesy piłkarskie. W wymiarze reprezentacyjnym, ale i klubowym polska piłka nożna zaznaczyła swoją obecność w Europie. – „Rok 2016 to przede wszystkim wielki sukces piłki w wydaniu polskiej reprezentacji, którym był awans do ćwierćfinału EURO 2016. Z drugiej strony to sukces piłki klubowej, najpierw Legia Warszawa rywalizowała w fazie grupowej Ligi Mistrzów, później wywalczyła awans do Ligi Europy. Z perspektywy funkcjonowania PZPN cieszymy się, że moda na piłkę nożną powraca, zauważamy coraz więcej młodzieży w szkółkach i akademiach piłkarskich. Pamiętajmy, że uprawianie piłki nożnej jest idealnym przygotowaniem do uprawiania każdej dyscypliny sportu.”

Źródło: Ministerstwo Sportu i Turystyki

 

Najnowsze

TECE nowym Sponsorem WTS Sparty Wrocław

Firma TECE, międzynarodowy producent i dystrybutor innowacyjnych rozwiązań w zakresie systemów sanitarnych, grzewczych oraz ...

Całość ›

Jagiellonia na podium medialności w marcu

W marcu 2024 roku Legia Warszawa ponownie była najbardziej medialnym klubem PKO BP Ekstraklasy, choć jej przewaga nad pozostałymi ...

Całość ›

Firma Hummel na dłużej z Polonią

Firma Hummel przedłużyła umowę z Polonią Warszawa Oficjalny Sponsor Techniczny Klubu dostarcza produkty i odzież sportową dla ...

Całość ›
Wywiad

Mariusz i Marcin Zwierzychowscy – założyciele Sportigio

Mariusz i Marcin Zwierzychowscy to młodzi przedsiębiorcy, od zawsze zakochani w sporcie Ich droga wiodła od lodowiska hokejowego do stworzenia systemu IT dla hokejowej centrali Jakie mają plany na przyszłość, co wyróżnia ich produkt, na rynku, jakie mają cele biznesowe Na te wszystkie ...

Całość ›
Wywiad

#WgrupieSiła Partnerskie Kluby Biznesu łączą możliwości przedsiębiorców z klubów biznesu

Przedsiębiorcy z Partnerskich Klubów Biznesu nie dają się wirusowi, a co niektórzy nawet z nim wygrali, jak sami mówią „W GRUPIE SIŁA Wydawać by się mogło, że organizacje, networkingowe, takie, które bazują na bezpośrednim kontakcie międzyludzkim w obecnym kryzysie nie ...

Całość ›
Wywiad

ŁUKASZ KIEZA – Country Manager LV BET

Nie tak dawno minął rok od rozpoczęcia walki i blokowania nielegalnie działających w Polsce bukmacherów, co zmieniło branżę i zdecydowanie poprawiło sytuację polskich firm należących do tego sektora Ogromne zyski polskim bukmacherom zapewnił również miniony mundial Na temat zmian w ...

Całość ›