Sponsoring coraz lepiej postrzegany według ARC
W ciągu ostatniego roku wzrósł odsetek osób, które lepiej oceniają firmy zaangażowane w sponsoring niż te, które się w sponsoring nie angażują. Nieco więcej respondentów deklaruje też, że fakt sponsorowania przez daną firmę wydarzeń sportowych lub kulturalnych zachęciłby ich do zakupu produktów tej firmy lub skorzystania z jej usług. Firmą, która zyskała najwięcej na znajomości jako sponsor jest PZU – wynika z raportu Sponsoring Monitor ARC Rynek i Opinia.
Aż 82% Polaków uważa, że sponsoring ma pozytywny wpływ na rozwój polskiego sportu, a 66%, że ma pozytywny wpływ na rozwój polskiej kultury. Jednocześnie firmy zaangażowane w sponsoring sportu czy kultury są lepiej oceniane od tych, które w sponsoring się nie angażują.
Źródło: Sponsoring Monitor, 1-wsza fala 2017, ARC Rynek i Opinia, kwiecień 2017
Źródło: Sponsoring Monitor, 1-wsza fala 2017, ARC Rynek i Opinia, kwiecień 2017
Czołówka najbardziej znanych sponsorów sportu pozostaje niezmienna i są w niej takie firmy jak Orlen, Adidas i Coca Cola. Najbardziej na znajomości jako sponsor sportu w ciągu ostatniego roku straciła firma Plus.
Źródło: Sponsoring Monitor, 1-wsza fala 2017, ARC Rynek i Opinia, kwiecień 2017
Miejsca bezpośrednio za podium z takim samym wynikiem – 12% – zajęły firmy: Lotos, Nike, Orange, Plus.
Wśród sponsorów kultury najbardziej znane są PZU, Orlen oraz Orange. Widoczny jest wyraźny wzrost rozpoznawalności jako sponsora kultury i sztuki firm: PZU (plus 4 punkty procentowe), Lotos (plus 3 punkty procentowe) oraz BZ WBK (plus 3 punkty procentowe).
Źródło: Sponsoring Monitor, 1-wsza fala 2017, ARC Rynek i Opinia, kwiecień 2017
Bezpośrednio za podium z takim samym wynikiem – 6% – znalazły się firmy: Lotos i PGE.
Nasze badanie pokazuje, że sponsoring czy to sportu czy kultury jest pozytywnie odbierany przez respondentów. Wprawdzie ich zdaniem fakt sponsorowania nie ma bezpośrednio dużego wpływu na ich decyzje zakupowe, jednak należy pamiętać, że sponsoring w dużym stopniu wpływa na budowanie reputacji marki, co już w istotny sposób przekłada się na zachowania zakupowe konsumentów. W obecnej edycji badania na uwagę zasługuje marka Lotos, która dwukrotnie zwiększyła wśród badanych świadomość, że angażuje się w sponsoring kultury. Marka Lotos swoje działania sponsoringowe w tym zakresie realizuje głównie regionach, w których prowadzi swoją działalność – komentuje Grzegorz Sygnowski, Senior Project Manager w ARC Rynek i Opinia.
Informacja o badaniu
Sponsoring Monitor to największe kompleksowe badanie na temat sponsoringu w sporcie i kulturze w Polsce. Realizowane przez ARC Rynek i Opinia od kilkunastu lat, pozwala na obserwowanie trendów w powyższych obszarach. W pierwszej fali Sponsoring Monitora 2017 przeprowadzono N=501 wywiadów CATI oraz N=1210 wywiadów CAWI. Struktura próby odzwierciedla strukturę populacji Polski wg płci, wieku, województwa, wielkości miejscowości zamieszkania oraz wykształcenia.
Źródło: ARC Rynek i Opinia