Przewiń do zawartości Search Ball Blue Ball Grey Ball Light Billboard Blue Billboard Grey Billboard Light Chevron Down Cup Blue Cup Light Cup Dollar Blue Dollar Grey Dollar Light Handshake Blue Handshake Grey Handshake Light Arrow Back Arrow Forward Checkmark Medal Blue Medal Grey Medal Light Facebook YouTube Instagram Twitter Suitcase Blue Suitcase Grey Suitcase Light Tshirt Blue Tshirt Grey Tshirt Light Share

Rusza program Polska100

Polska100 to program wizerunkowy, który odwołuje się do dobrych stron naszej ojczyzny, poprzez jej związki z morzem, z żeglarstwem, z dokonaniami sportowymi – powiedział w środę na PGE Narodowym wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński.

Polska100 to żeglarski projekt, który będzie promował Polskę na świecie i wzmacniał jej pozytywny wizerunek poza granicami kraju. Oceaniczny jacht regatowy pod polską banderą, z polską załogą, na czele której stanie mistrz olimpijki w żeglarstwie Mateusz Kusznierewicz, wypłynie w rejs do 100 portów na całym świecie. Wyprawa rozpocznie się na początku sezonu letniego 2018 roku, a zakończy po dwóch latach, w roku stulecia „Zaślubin Polski z morzem”. Patronat nad projektem objęło MKiDN, wspierają go również MSiT oraz MSZ.

– „Bardzo się cieszę, że kolejnym programem Polskiej Fundacji Narodowej jest właśnie program Polska100, już od roku rozmawialiśmy o tym programie, w tej chwili możemy ogłosić, że program będzie realizowany, że polskie państwo będzie wspierało realizację programu właśnie wizerunkowego, programu, który będzie odwoływał się do dobrych stron związanych, kojarzonych z naszą ojczyzną, poprzez jej związki z morzem, z żeglarstwem, z dokonaniami sportowymi, z sukcesami sportowymi” – podkreślił Gliński.

– „Ja bym przede wszystkim akcent położył na to, że to będą spotkania promocyjne w poszczególnych miastach, gdzie także będzie mogła się do tego włączyć Polonia, gdzie nasze instytucje kultury, także inni sportowcy będą brali udział w tym całym cyklu promowania naszej ojczyzny na świecie” – zwrócił uwagę Gliński.

Podkreślił, że „ci wybitni sportowcy będą uczestniczyli w najważniejszych, największych współczesnych regatach żeglarskich. (…) Będziemy walczyli tam o zwycięstwo” – zaznaczył.

Jak powiedział Kusznierewicz, w przyszłym roku będziemy obchodzić wspaniałą rocznicę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. „Chcemy tę rocznicę uczcić w wyjątkowy sposób. (…) Na jachcie regatowym, oceanicznym, dużym, bardzo szybkim, z polską załogą, pod polską banderą, zamierzamy wypłynąć w rejs dookoła świata” – zapowiedział.

Dodał, że rejs potrwa 2 lata, w tym czasie jacht pokona ponad 40 tys. mil morskich, odwiedzi wszystkie kontynenty, ponad 100 portów. „W wybranych miastach, portach, do których wpłyniemy, planujemy zorganizować specjalne wydarzenia, które mają promować Polskę” – poinformował Kusznierewicz.

Mistrz olimpijki w żeglarstwie podkreślił, że sport jest „znakomitą dźwignią promocji, nie tylko marek, produktów, ale także i kraju”.

Prezes Polskiej Fundacji Narodowej Cezary Jurkiewicz powiedział, że dla Fundacji udział w tym projekcie jest „zaszczytem i honorem”. „Naszą rolą jest służyć, Polska Fundacja Narodowa ma służyć i będziemy to robić” – podkreślił Jurkiewicz.

„Polska to naprawdę kraj przyszłości i to nie jest żart. Tym projektem wyraża to się w 100 proc. (…) Nie poddajemy się, zwyciężamy. Nie jesteśmy tymi, którzy mówią +nie jest możliwe+; jest możliwe. Pan Mateusz jest gwarantem tego, że będziemy walczyli do końca” – zaznaczył prezes Polskiej Fundacji Narodowej.

Jurkiewicz, pytany przez dziennikarzy czy budżet programu jest już zamknięty, odpowiedział: „Nie, dlatego że jeżeli będą jakiekolwiek wydarzenia w portach, jeżeli się wydarzy coś, co będzie wymagało czegoś szczególnego, to we współpracy z tymi ministerstwami będziemy podejmować kolejne działania, tak żeby Polska brzmiała jeszcze bardziej, żeby jeszcze bardziej była widoczna”.

Podkreślił, że „tu nie chodzi o kwestie wizerunku Fundacji, mamy służyć Polsce. – Przypominam zasadniczą sprawę – Polska Fundacja Narodowa ma być tym, kto dba o wizerunek Polski” – powiedział.

Jak mówił minister sportu Witold Bańka, Polska Fundacja Narodowa to organizacja, „której zadaniem jest promocja Polski, walka o dobre imię Polski, a także promocja Polski w kraju i za granicą”. „Ja się bardzo cieszę, że PFN angażuje się w projekty sportowe, w Team100, w Polska100 i skutecznie chce promować i pokazywać Polskę – piękną, zwycięską i promować w kraju i za granicą” – zaznaczył.

Jacht Polska100 wypłynie z macierzystego portu w Szczecinie, by pokonać 40 tys. mil morskich, odwiedzić 5 kontynentów i 100 portów oraz wystartować we wszystkich regatach żeglarskich Wielkiego Szlema.

– „Każdy może przeżyć ten rejs w ramach wirtualnej załogi, do której są zaproszeni wszyscy Polacy, a dzięki konkursom wiele osób otrzyma szansę trafienia na pokład jachtu. Zmagania i przygody zespołu będziemy śledzić za pośrednictwem relacji w mediach i internecie” – podała Polska Fundacja Narodowa w informacji prasowej.

Rejs został włączony do Rządowego Programu „Niepodległa”. Wsparcie merytoryczne nad tym projektem zapewnia Akademia Morska w Szczecinie oraz Polski Związek Żeglarski. Koordynatorem projektu, a także jego sponsorem jest Polska Fundacja Narodowa.

Źródło: PAP

Najnowsze

Lech docenił karnetowiczów

Kibice Lecha Poznań po kompromitującej porażce w Lidze Konferencji z Víkingurem Reykjavík wystosowali specjalną prośbą o ...

Całość ›

Nowa umowa Wisły Płock z Petrotelem

Firma telekomunikacyjna Petrotel pozostanie partnerem Wisły Płock na kolejne miesiące Nowa umowa jest ważna co najmniej do 31 grudnia ...

Całość ›

Kibice mogą wspierać ŁKS na platformie Patronite

Na platformie crowdfundingowej Patronite pojawił się profil ŁKS-u, do tej pory kluby nie tworzyły swoich profili na tej ...

Całość ›
Wywiad

Mariusz i Marcin Zwierzychowscy – założyciele Sportigio

Mariusz i Marcin Zwierzychowscy to młodzi przedsiębiorcy, od zawsze zakochani w sporcie Ich droga wiodła od lodowiska hokejowego do stworzenia systemu IT dla hokejowej centrali Jakie mają plany na przyszłość, co wyróżnia ich produkt, na rynku, jakie mają cele biznesowe Na te wszystkie ...

Całość ›
Wywiad

#WgrupieSiła Partnerskie Kluby Biznesu łączą możliwości przedsiębiorców z klubów biznesu

Przedsiębiorcy z Partnerskich Klubów Biznesu nie dają się wirusowi, a co niektórzy nawet z nim wygrali, jak sami mówią „W GRUPIE SIŁA Wydawać by się mogło, że organizacje, networkingowe, takie, które bazują na bezpośrednim kontakcie międzyludzkim w obecnym kryzysie nie ...

Całość ›
Wywiad

ŁUKASZ KIEZA – Country Manager LV BET

Nie tak dawno minął rok od rozpoczęcia walki i blokowania nielegalnie działających w Polsce bukmacherów, co zmieniło branżę i zdecydowanie poprawiło sytuację polskich firm należących do tego sektora Ogromne zyski polskim bukmacherom zapewnił również miniony mundial Na temat zmian w ...

Całość ›