Rusza nowy cykl turniejów Akademie Klasy Ekstra
Tuż po weekendzie majowym, 7 maja br., na stadiony polskich klubów piłkarskich wybiegną dzieci w ramach projektu Akademie Klasy Ekstra, realizowanego przez Ekstraklasę dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Do 2 czerwca br. na 16 obiektach klubów Ekstraklasy odbędą się profesjonalne treningi dla chłopców i dziewczynek w wieku od 3 do 11 lat. Dzieci będą miały również niepowtarzalną okazję do spotkania z trenerami i piłkarzami pierwszych zespołów. Tegoroczna edycja Akademii Klasy Ekstra wystartuje w Płocku, a wielki finał odbędzie się na stadionie Legii Warszawa.
– „Wszyscy wiemy, że to właśnie piłka nożna jest sportem, do którego garnie się najwięcej dzieci. Zachwycają się oczywiście Robertem Lewandowskim, kadrą narodową, ale także klubami Ekstraklasy. Przyciągają one duże rzesze młodych ludzi i poprzez wspólne projekty z Ministerstwem Sportu i Turystyki, chcemy to wykorzystać. W ubiegłym roku ponad 27 tysięcy dzieci uczestniczyło w 32 eventach, mamy nadzieję, że w tym roku pobijemy rekord” – powiedział Marcin Animucki, prezes zarządu Ekstraklasy SA.
To nie jedyny projekt kierowany do dzieci i młodzieży realizowany przez Ekstraklasę we współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki. Po emocjach związanych z Akademią Klasy Ekstra, we wrześniu w szesnastu klubach odbędzie się Ekstra Talent, czyli turnieje w kategorii U-12. Biorą w nich udział drużyny pochodzące z miasta i regionu, w którym gra klub goszczący dany turniej. Oprócz uczestnictwa w rywalizacji sportowej dzieci, mogą wziąć udział w testach sprawnościowych, których wyniki zapisywane są w narodowej bazie talentów prowadzonej przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.
– „Wiemy, że piłka nożna jest w Polsce popularna, ale w dużej mierze jest to związane z oglądaniem jej w telewizji. Nam chodzi jednak o to, by dzieci chciały wyjść na świeże powietrze, pokopać raz w tygodniu piłkę, porywalizować, pobiegać i poruszać się. Wszystko po to, by złapały bakcyla i w przyszłości zajęły się piłką nożną profesjonalnie. Ale nawet, gdyby tak się nie stało, to ogromną wartością tych projektów jest odciągnięcie dzieci od telewizorów, tabletów i smartfonów” – powiedział Karol Klimczak, prezes zarządu Lecha Poznań oraz przewodniczący rady nadzorczej Ekstraklasy.
Wsparcie Ministerstwa Sportu i Turystyki obejmuje także program Ekstra Klub. To zajęcia sportowe dla uczniów szkół podstawowych, prowadzone w otwartych grupach przez klubowych trenerów. Bardzo istotnym wsparciem MSiT jest również dofinansowanie budowy obiektów piłkarskich w klubach, takich jak boiska i hale treningowe oraz akademie szkolące dzieci i młodzież.
– „Bardzo udanym projektem jest hala pneumatyczna Lecha Poznań, która powstała w tym roku. Przyznaliśmy również dotację dla Legii Warszawa na budowę kompleksu treningowego. Wiem o tym, że Cracovia jest gotowa z podobną do Legii inwestycją, także Jagiellonia Białystok i Pogoń Szczecin kończą swoje projekty. Państwo powinno wspierać takie przedsięwzięcia, gdyż piłka nożna jest potężnym kołem zamachowym gospodarki, ale przede wszystkim najlepszą formą aktywności dla dzieci” – powiedział Jarosław Stawiarski, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki.
– „Jak co roku Fundacja Ekstraklasy realizuje dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki projekty mające na celu popularyzację piłki nożnej i aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży. Dzięki dotacjom z Ministerstwa dla klubów Ekstraklasy powstają także nowe obiekty służące szkoleniu, zarówno maluchów, jak i nastolatków. Ministerstwo stało się naszym kluczowym partnerem w kraju w zakresie promowania piłki nożnej oraz szeroko rozumianej aktywności fizycznej” – komentował Marcin Animucki.
Ekstraklasa oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki współpracują ze sobą od kilku lat, ale w 2016 roku partnerstwo to zostało potwierdzone podpisaniem strategicznej umowy obowiązującej do 2020. Ekstraklasa stała się tym samym pierwszą profesjonalną ligą sportową w Polsce, która zawarła takie porozumienie z Ministerstwem.