Raport Aktywność fizyczna Polaków 2017
Prawie tyle samo Polaków interesuje się sportem w sposób aktywny, co bierny; skokom narciarskim kibicuje więcej kobiet niż mężczyzn, zaś zdrowie jest najczęstszą motywacją, jak i wymówką od uprawiania sportu – wynika z badania „Aktywność fizyczna Polaków 2017”.
2/3 Polaków interesuje się sportem, 62 proc. uprawia go przynajmniej raz w miesiącu, najczęściej jeżdżąc na rowerze oraz biegając – wynika z raportu Kantar TNS „Aktywność fizyczna Polaków 2017”.
Sportem bardziej interesują się mężczyźni (73 proc.) niż kobiety (51 proc.). Nie powinno dziwić więc, że największym powodzeniem cieszy się piłka nożna, którą śledzi 67 proc. badanych mężczyzn. Skokom narciarskim kibicuje 29 proc. mężczyzn i 41 proc. kobiet. Siatkówka uplasowała się na trzecim miejscu w zestawieniu najbardziej podziwianych sportów.
Jeśli chodzi o aktywne zainteresowanie sportem, przynajmniej raz w miesiącu uprawia go 62 proc. Polaków, w tym 30 proc. co najmniej trzy razy w tygodniu, 20 proc. minimum raz w tygodniu, a 12 proc. minimum raz w miesiącu. Okazuje się, że Polacy najczęściej jeżdżą na rowerze (31 proc.) i biegają (29 proc.) – w zawodach masowych bierze udział 7 proc. deklarujących bieganie. 39 proc. aktywnych Polaków przynajmniej raz w tygodniu wybiera się na basen, siłownię, klub fitness czy lodowisko.
Najwięcej Polaków (32 proc.) jest aktywnych fizycznie w godzinach 18-21, co wynika z ich aktywności zawodowej. Prawie połowa (49 proc.) trenuje z kimś, najczęściej ze znajomym, rzadziej z partnerem czy dziećmi.
Dlaczego się ruszamy? Ankietowani wskazali, że dla zdrowia (63 proc.), przyjemności relaksu (49 proc.) oraz wyglądu (30 proc.). Co ciekawe, zdrowie jest nie tylko najczęstszym motywatorem, ale też wymówką. I tak jest ona argumentem usprawiedliwiającym brak ruchu dla 38 proc. badanych, dla 45 proc. jest to brak czasu, zaś niska motywacja dla 19 proc. Z raportu wynika też, że z aplikacji wspomagających treningi korzysta 13 proc. badanych.
Źródło: PAP