Press Service z kolejną odsłoną wojny płci, tym razem w bokserskim wydaniu
Press Service zbadał medialność kolejnych sportowców dwóch płci, tym razem przyjrzał się Tomaszowi Adamkowi i Agnieszce Rylik.
Uprawianie boksu jest domeną mężczyzn. Kobiet reprezentujących tę dyscyplinę jest ciągle niewiele, ale sport ten zyskuje coraz więcej zwolenniczek. Czy kobiecy boks jest na tyle wyjątkowy, by skutecznie przebić się w zdominowanym przez mężczyzn świecie sportów walki i przyciągnąć media? W cyklicznej analizie „Sportowa wojna płci” PRESS-SERVICE Monitoring Mediów sprawdził, kto ma silniejszą pozycję – Tomasz Adamek czy Agnieszka Rylik.
Od 1 lipca 2017 do 30 czerwca 2018 roku Tomasz Adamek odnotował 16 043 publikacji z Internetu, social media, prasy, radia i TV. Na temat Agnieszki Rylik w tym samym czasie ukazało się blisko czterokrotnie mniej materiałów, a dokładnie 4 196.
Oboje największą popularnością cieszyli się w mediach społecznościowych. „Góral” zebrał aż 10 335 wpisów i komentarzy, co stanowiło 64 proc. wszystkich doniesień na jego temat. O „Lady Tyson” użytkownicy social media wspominali w 3 034 informacjach (72 proc. przekazu). 53 proc. wpisów na jej temat dostarczyły kobiety. W przypadku Adamka głównymi komentatorami byli mężczyźni, do których należało 78 proc. materiałów. Połowa wszystkich doniesień o nim w mediach społecznościowych miała neutralny wydźwięk, 46 proc. – pozytywny. W przypadku Rylik przeważały informacje pozytywne – 50 proc., a 47 proc. było nacechowanych dodatnio. Większość wpisów zarówno na temat Adamka, jak i Rylik pochodziła z Facebooka. O Adamku mówiono także na Twitterze, Instagramie i YouTube’ie, a o Rylik na Instagramie.
Drugim głównym źródłem doniesień o analizowanych sportowcach były serwisy internetowe – 4 198 publikacji w przypadku Adamka i 1 038 na temat Rylik. Z podsumowania wynika, że bokser często pojawiał się także w telewizji – 886 materiałów.
Wykres 1. Liczba publikacji na temat Rafała Adamka i Agnieszki Rylik od 1 lipca 2017 do 30 czerwca 2018
Analitycy PRESS-SERVICE Monitoring Mediów oszacowali również wartość publikacji na temat sportowców w mediach tradycyjnych. Ekwiwalent reklamowy materiałów o Tomaszu Adamku wyniósł 46,2 mln zł. AVE doniesień na temat Agnieszki Rylik to 8,5 mln zł.
Wykres 2. Ekwiwalent reklamowy publikacji na temat Tomasz Adamka i Agnieszki Rylik od 1 Iipca 2017 do 30 czerwca 2018 w mediach tradycyjnych.