Polski Związek Golfa i Olimpiady Specjalne Polska razem
Polski Związek Golfa (PZGolf) i Olimpiady Specjalne Polska podpisały porozumienie o współpracy.
Na jego podstawie PZGolf udzieli pomocy przy organizacji ogólnopolskich zawodów w golfie dla zawodników z niepełnosprawnością intelektualną, wesprze w kształceniu trenerów i instruktorów oraz zapewni obsługę sędziowską zawodów golfowych Olimpiad Specjalnych Polska.
PZGolf udzieli także wsparcia przy wypracowywaniu warunków korzystania przez zawodników Olimpiad Specjalnych z pól golfowych w Polsce i będzie uczestniczyć w działaniach promocyjnych, zmierzających do popularyzacji golfa wśród osób z niepełnosprawnością intelektualną.
Golf jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się dyscyplin sportu w Polsce. Każdego roku w kilkuset turniejach golfowych na terenie całego kraju bierze udział już ponad 5 tysięcy licencjonowanych golfistów. W Polsce w rozwój golfa zaangażowani są utytułowani sportowcy, tacy jak Jerzy Dudek, Mateusz Kusznierewicz, czy Zbigniew Boniek a także postacie świata filmu czy telewizji, jak Piotr Gąsowski, Krzysztof Materna, czy Marcin Wójcik z kabaretu Ani Mru Mru. Mamy też coraz więcej młodych utalentowanych polskich zawodników, takich jak Adrian Meronk, czy Mateusz Gradecki, którzy pozwalają z nadzieją myśleć o polskim golfie i o jego rosnącym znaczeniu na świecie.
– „Golf to znakomita dyscyplina sportu – rozwija zarówno umiejętności fizyczne zawodników, jak również stanowi znakomity trening intelektualny, rozwój umiejętności poznawczych i strategicznego myślenia. Jest to też jedna z najbardziej przystępnych dyscyplin sportu. Przy doborze odpowiedniego poziomu trudności, radość z golfa czerpać może praktycznie każdy. Dlatego moim zdaniem mit o niedostępności golfa jako hermetycznej, elitarnej dyscypliny sportu jest zupełnie nieuprawniony” – podkreślił Marek Michałowski, prezes PZGolf.
Także przedstawiciele Olimpiad Specjalnych podkreślają, że golf to dyscyplina sportu umożliwiająca wszechstronny rozwój zawodnika.
– „Golf jest jedną z 35 oficjalnych dyscyplin sportowych w Olimpiadach Specjalnych na całym świecie. Turnieje golfowe wchodzą w skład najważniejszych imprez sportowych Special Olympics, takich jak Światowe Letnie Igrzyska, czy Igrzyska Ogólnopolskie. Golf będzie też jedną z dyscyplin na przyszłorocznych Ogólnopolskich Letnich Igrzyskach w Katowicach, Chorzowie i Mikołowie. Obecnie kilkuset golfistów z niepełnosprawnością intelektualną w całej Polsce walczy o możliwość występu na tej imprezie podczas zawodów na szczeblu regionalnym. Wspólnie z PZGolf chcemy pokazać, że tak samo jak Rory McIlroy czy Jordan Spieth zawodnicy z niepełnosprawnością intelektualną mogą cieszyć się golfem i odnosić w tym sporcie sukcesy na miarę swoich umiejętności” – powiedziała Joanna Styczeń-Lasocka, Dyrektor Generalny Olimpiad Specjalnych Polska.
Dzięki porozumieniu z PZGolf Olimpiady Specjalne Polska otrzymają pomoc m.in. przy organizacji ogólnopolskich zawodów golfowych, kształceniu trenerów, instruktorów i sędziów. PZGolf wesprze też Olimpiady Specjalne w zapewnieniu sportowcom z niepełnosprawnością intelektualną dostępu do pól golfowych, uczestnictwa w klubach golfowych. Związek zapewni też wsparcie przygotowania zawodników Polskiej Reprezentacji Olimpiad Specjalnych na zawody międzynarodowe, w tym Igrzyska Europejskie i Światowe.
Olimpiady Specjalne są jednym z trzech filarów ruchu olimpijskiego na świecie – obok Igrzysk Olimpijskich
i Paraolimpiady – ruchem sportowym, dedykowanym osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Olimpiady Specjalne zrzeszają blisko 5 milionów sportowców reprezentujących 32 dyscypliny sportowe z ponad 170 krajów. Olimpiady Specjalne są oficjalnie uznane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski.
Polska była pierwszym krajem Europy Środkowo-Wschodniej, w którym ruch Olimpiad Specjalnych rozpoczął działalność, na początku lat osiemdziesiątych. W naszym kraju Olimpiady Specjalne to ponad 17 tysięcy zawodników, 1,5 tysiąca trenerów i 4 tysiące wolontariuszy zrzeszonych w 507 klubach w 18 Oddziałach Regionalnych, którymi kieruje Biuro Narodowe. Ambasadorami Olimpiad Specjalnych Polska są wybitne postaci sportu, kultury, polityki i mediów.
Źródło: Olimpiady Specjalne