PGNiG Superliga i PGNiG Superliga Kobiet z zespołem doradczym w sprawie koronawirusa
Zarząd Superligi Sp. z o. o. wraz z Komisarzem PGNiG Superligi i PGNiG Superligi Kobiet, powołał specjalny medyczny zespół doradczy ds. koronawirusa.
Powołany zespół zajmie się przygotowaniem planu powrotu na hale zespołów w nowym sezonie. W skład ciała doradczego weszły uznane osoby ze świata nauki o zdrowiu i wirusolodzy.
Powołane ciało doradcze będzie działało przy Komisarzu Ligi. Jego zadaniem będzie monitorowanie i analizowanie sytuacji oraz opracowanie zasad funkcjonowania pod względem bezpiecznego rozpoczęcia nowego sezonu zgodnie z planem, w pierwszej połowie września 2020 roku. Prace zespołu zostały podzielone na trzy fazy: zbieranie zaleceń, konsultacje wewnątrz-zespołowe i udostępnienie wniosków w formie programu „Otwarcie hal”.
– „Wszyscy widzimy jak trudna jest obecnie sytuacja epidemiologiczna w naszym kraju. Od dłuższego czasu analizujemy wszystkie aspekty, które pozwolą nam rozpocząć nowy sezon we wrześniu. Chociaż wydaje się, że czasu jest dużo, bierzemy pod uwagę, że za kilka miesięcy sytuacja się w pełni nie uspokoi. Chcąc bezpiecznego powrotu ligowej piłki ręcznej na jesień, już dziś postanowiliśmy bardzo dokładnie się do tego przygotować. Wierzymy, że te kilka miesięcy pozwoli nam wprowadzić wszystkie zalecenia zespołu w życie.” – mówi Piotr Łebek, Komisarz PGNiG Superligi i PGNiG Superligi Kobiet.
Zespół działający przy Komisarzu Superligi jest otwarty na to, aby podzielić się wypracowanymi wnioskami z innymi ligami sportów halowych. Plan „Otwarcie hal” ma za zadanie wspomóc w doprowadzeniu do ponownego, bezpiecznego otwarcia obiektów sportowych, najpierw dla zawodników, a następnie dziesiątek tysięcy kibiców.
– „Świat sportu wykazuje się dużą solidarnością. Od początku trudności wywołanych przez koronawirusa, jesteśmy w kontakcie z prezesami innych lig zawodowych w Polsce. Widząc ogrom wyzwań jakie nas czekają w najbliższym czasie, postanowiliśmy dobrze przeanalizować wszystkie elementy umożliwiające bezpieczny powrót sportowców do hal. Analizami i rekomendacjami z przyjemnością podzielimy się z przedstawicielami innych sportów halowych w Polsce. Planujemy stworzenie rozsądnego planu, który umożliwi ponowne otworzenie hal dla sportowców, a następnie kibiców.” – dodaje Marek Janicki, prezes Superligi Sp. z.o.o.
W skład medycznego zespołu doradczego weszli m.in.:
- Dr n. med Andrzeja Trybusza – od 2006 roku Wielkopolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny. Pełnił służbę na wielu stanowiskach w jednostkach wojskowych oraz sztabie dywizji i okręgu wojskowym, następnie w Szefostwie Służby Zdrowia Wojska Polskiego. W latach 1998 – 2001, będąc Szefem Służby Zdrowia Wojska Polskiego, pełnił funkcję Pełnomocnika Ministra Obrony Narodowej ds. Resortowej Opieki Zdrowotnej. Gen. bryg. dr n. med. Andrzej Trybusz jest specjalistą w dziedzinie organizacji ochrony zdrowia wojsk, epidemiologii oraz zdrowia publicznego.
- Dr n. med. Elżbieta Lipska – krajowa koordynatorka opieki medycznej i ratownictwa podczas Mistrzostw Europy w piłce nożnej UEFA EURO 2012 i Mistrzostw Europy w piłce ręcznej EHF EURO 2016. Ekspertka Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i współautorka publikacji z zakresu zdrowia publicznego. Specjalistka endokrynologii i diabetologii dziecięcej oraz medycyny ratunkowej.
- Dr n. med. Piotr Rudnicki – doświadczony specjalista i operator w dziedzinie chirurgii ogólnej i naczyniowej. Zajmuje się pełną diagnostyką i leczeniem schorzeń chirurgicznych u osób dorosłych. Posiada znaczący dorobek z zakresu chirurgii. Jest autorem i współautorem kilkudziesięciu publikacji naukowych. Odbył liczne szkolenia i staże naukowe w renomowanych ośrodkach krajowych. W przeszłości reprezentujący klub Pogoń Zabrze na różnych szczeblach rozgrywek piłki ręcznej.
- Dr n. med. Edyta Majorczyk – adiunkt na Wydziale Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej, w latach 2008-2019 pracownik IITD Polskiej Akademii Nauk. W pracy naukowej koncentruje się nad uwarunkowaniami genetycznymi chorób człowieka, immunologią zakażeń oraz wpływem genów na wydolność fizyczną organizmu, czyli tzw. genetyką sportu, a także zagadnieniami związanymi z biologią komórek naturalnie cytotoksycznych (główna populacja komórek o działaniu przeciwwirusowym). Obecnie zaangażowana w prace naukowe nad konsekwencjami pandemii nowego koronawirusa – SARS-CoV-2.
- Dr n. med. Dariusz Nawarecki – adiunkt, prodziekan ds. współpracy i rozwoju Politechniki Opolskiej na Wydziale Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii. Ekspert w dziedzinie sportu kwalifikowanego, w latach 2009-2015 członek zespołu doradców Marszałka Województwa Opolskiego do spraw opracowania programu rozwoju sportu młodzieżowego.
Superliga sp. z o.o. jest spółką zarządzającą najwyższą klasą rozgrywkową piłki ręcznej w Polsce – PGNiG Superligą i PGNiG Superligą Kobiet, odpowiadającą za prowadzenie rozgrywek, sprzedaż praw medialnych i scentralizowanych praw marketingowych.