Nowa identyfikacja wizualna Chrobrego Głogów S.A.
Spółka Chrobry Głogów wprowadziła nową identyfikacją wizualną. Nowy logotyp została spółka zajmująca się stadionem oraz klubem piłkarskim.
Chrobry Głogów S.A. z nową identyfikacją wizualną. Odświeżenie przeszedł herb będącego częścią Spółki klubu piłkarskiego, który przez wiele lat nie posiadał ujednoliconej wersji, a ta część Spółki, w skład której wchodzi baza sportowa zyskała nowy logotyp odnoszący się do zadań pozapiłkarskich. Oba znaki korespondują ze sobą poprzez posiadanie ujednoliconej kolorystyki oraz typografii i odzwierciedlają wielozadaniowość będącego spółką miejską Chrobrego S.A.
Potrzeba odświeżenia klubowego herbu powstała z powodu braku jednej wersji, którą stosowaliby wszyscy. Pracę nad tym rozpoczęto jeszcze w 2019 roku. Po konsultacjach na linii klub-kibice wypracowano jego wspólną wersję. Zachowane zostały najbardziej istotne elementy wynikające z historii i tradycji ostatniej wersji herbu, jaka kiedykolwiek powstała. Jego najstarszą zachowaną formą była wpinka wydana w latach 90-tych, do której odniesiono się podczas prac. Herb klubu to cały czas charakterystyczny miecz z tarczą wplecioną w wieniec oraz właściwa dla regionu kolorystyka. Zdecydowano się jednak na wprowadzenie kilku zmian związanych z czytelnością znaku i jego ujednoliceniem. Miecz w swoim kształcie bardziej odwzorowuje kształt legendarnego „Szczerbca”, z jego rękojeści usunięto będący błędem w przerysowaniu punkt, doprecyzowano kolorystykę, konkretnie określając charakterystyczne dla klubu odcienie. Ważne były zmiany techniczne, tj. poprawienie nieregularnego kształtu wieńca oraz liternictwa.
Wykonawcą herbu w nowej formie jest znany i ceniony w środowisku Jakub Malicki, twórca branżowego portalu polskielogo.net i autor wielu sportowych znaków, który już wcześniej analitycznie podszedł do herbu stosowanego przez Chrobrego.
– „Pierwszy raz ujrzałem herb Chrobrego pod koniec lat 90 i od razu zainteresował mnie swoją oryginalną, złożoną formą” – powiedział Jakub Malicki. – „W późniejszych latach emblemat poddawany był kosmetycznym modyfikacjom, wykonanym mniej lub bardziej profesjonalnie, lecz jego symbolika – czyli szczerbiec ułożony w pionie na owalnej tarczy w barwach klubowych otoczonej srebrnym wieńcem, przetrwała do dzisiaj. W świecie zdominowanym przez technologię cyfrową, ostatni herb klubu wymagał jednak odświeżenia. W pomniejszeniu tracił czytelność, poszczególne wersje różniły się także odcieniami kolorów, co należało ujednolicić. Dlatego chętnie podjąłem się wykonania liftingu emblematu głogowskiej drużyny, widząc w nim duży potencjał a zarazem mając na uwadze, że będzie to jeden z trudniejszych znaków graficznych do opracowania.
– „Zgodnie z przewidywaniami proces odświeżenia znaku trwał kilka tygodni, wymagał przygotowania wielu wariantów różniących się stopniem podobieństwa do wcześniej używanego herbu” – kontynuuje autor. – „Zaczęliśmy od projektów bardziej odważnych, mocno uproszczonych w stosunku do oryginału. Po konsultacjach społecznych wybrany został znak zbliżony do oryginalnej odznaki z początku lat 90. We współpracy z klubem, ujednoliciliśmy kolorystykę znaku, wybierając intensywny odcień pomarańczowego – ożywiający kompozycję – oraz dla kontrastu przygaszony niebieski i zielony. Reguły stosowania ujednoliconego herbu zostały opracowane w księdze znaku.
Ostatnie lata funkcjonowania Spółki pokazały konieczność stworzenia znaku, który odnosiłby się do pozapiłkarskich zadań realizowań przez Spółkę. Nowe logo Chrobry Głogów S.A. pokazuje kompleksową ofertę, z jakiej mogą skorzystać mieszkańcy Głogowa i regionu. Jego wygląd bazuje na rozplanowaniu obiektów sportowych na mapie.
Czarny element to korty tenisowe oraz Hala Widowiskowo-Sportowa im. R. Matuszaka – miejsce ważnych wydarzeń lokalnych, regionalnych, krajowych i międzynarodowych.
Hala gościła prezentacje Chrobrego, Dni Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, Mistrzostwa Polski w Bocci, a na co dzień swoje mecze rozgrywa w niej SPR Chrobry Głogów.
Na niebiesko oznaczona została Pływalnia Chrobry wraz z basenami odkrytymi – najpopularniejsze miejsce do uprawiania sportu w mieście. Pływalnia to też nowoczesny kompleks saun i Pomarańczowo-Czarny Sklepik, gdzie kupić można pamiątki związane z Klubem.
Kolorem zdrowia jest zielony. Tym kolorem oznaczone zostało Centrum Rehabilitacji i Odnowy Biologicznej – od ponad 13 lat fizjoterapeuci przywracają sprawność mieszkańcom, sportowcom i seniorom. Z ich usług korzystają piłkarze Chrobrego, lokalnych klubów i stowarzyszeń.
Najbardziej energetyczny, wywołujący mocne emocje jest kolor pomarańczowy. Nic nie wywołuje większych emocji niż sport. Tym kolorem oznaczony został klub piłkarski Chrobry Głogów – najstarszy i najbardziej zasłużony w mieście. Obecnie to nie tylko drużyna występująca w Fortuna I Lidze. To też Akademia Piłki Nożnej, gdzie trenuje kilkuset zawodników, Szkoła Mistrzostwa Sportowego czy Klub Biznesu. To też wspaniałe akcje społeczne – nagrodzony Trener Osiedlowy, Z Boiska Na Stadion, Lejdis Cup czy turniej M. Laski.
Za realizację również odpowiadał Jakub Malicki, który – zanim przystąpił do prac – odwiedził klub i całą bazę sportową Chrobrego przy okazji meczu Pucharu Polski.
– „Tutaj dostałem więcej swobody i propozycje przedstawione zarządowi klubu ukazywały trzy różne pomysły na budowanie jego marki” – powiedział. – „Wybrana została wersja najprostsza, czyli monogram „CG” wyrysowany prostą kreską, którego kompozycja przypomina układ budynków kompleksu sportowego w Głogowie, widziany z lotu ptaka. Znak graficzny Chrobrego oraz herb klubu piłkarskiego mogą być używane równocześnie, dzięki ujednoliceniu kolorów i typografii.„
Chrobry Głogów S.A. stopniowo będzie wprowadzał nową identyfikację znajdującą zastosowanie w oficjalnej korespondencji i komunikacji oraz elementach brandingu.