Ministerstwo walczy z korupcją w Polskiej piłce nożnej
Ministerstwo Sportu i Turystyki wspólnie z Komendą Główną Policji, Polskim Związkiem Piłki Nożnej oraz Ekstraklasą SA, realizuje antykorupcyjny projekt szkoleniowy „Przeciwdziałanie korupcji i ustawianiu zawodów sportowych w klubach piłkarskich”. Program zakłada przygotowanie i przeprowadzenie szkoleń profilaktycznych skierowanych do młodych sportowców w klubach piłkarskich najwyższych klas rozgrywkowych (I, II liga oraz Ekstraklasa).
Celem projektu jest podnoszenie świadomości wśród młodych zawodników odnośnie korupcji w sporcie i zjawiska ustawiania zawodów sportowych, a także promocja właściwych postaw oraz asertywnego reagowania w sytuacji zagrożenia korupcyjnego.
Incjatywa jest częścią programu edukacyjnego Ministra Sportu i Turystyki na lata 2015 – 2020, dotyczącego zapobiegania korupcji w sporcie pt. „Nie bądź pionkiem w grze!”. Warto również podkreślić, że powyższe projekty w zakresie zapobiegania korupcji w sporcie zostały uwzględnione w rządowych i resortowych dokumentach strategicznych.
W dniach 27 i 28 lutego 2017 r. w Centralnym Ośrodku Sportu „Torwar” w Warszawie przeprowadzono szkolenia centralne w ramach powyższego projektu, których celem było przekazanie informacji dotyczących zjawiska manipulowania meczami piłkarskimi, sankcji karnych i dyscyplinarnych oraz doskonalenie umiejętności uczestników odnośnie efektywnego prowadzenia zajęć szkoleniowych.
Grupę docelową szkolenia stanowili koordynatorzy realizacji projektu wyznaczeni w klubach piłkarskich pierwszej i drugiej ligi oraz Ekstraklasy oraz wskazani w Komendach Wojewódzkich Policji i pomocniczo wojewódzkich związkach piłki nożnej.
Podczas szkolenia pracownik MSiT przedstawił ogólne założenia projektu, podsumował zeszłoroczną edycję oraz zaprezentował treści, które mogą być omawiane w trakcie zajęć szkoleniowych dla młodych piłkarzy.
W dalszej części Rzecznik Dyscyplinarny PZPN zaprezentował przepisy dyscyplinarne przyjęte przez Polski Związek Piłki Nożnej. Ponadto przedstawiciele Komendy Głównej Policji przedstawili przepisy karne, dotyczące korupcji w sporcie, określone w ustawie z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. z 2016 r. poz. 176 z późn. zm.).
Ostania część szkolenia, zawierała wystąpienie pana Tomasza Jasiny, komentatora sportowego, które miało na celu doskonalenie umiejętności uczestników z obszaru komunikacji społecznej oraz wystąpień publicznych.
Powyższe szkolenia zapoczątkowały realizację tegorocznej edycji projektu dla klubów piłkarskich, zakładającego prowadzenie przez przeszkolonych koordynatorów szkoleń profilaktycznych skierowanych do młodych sportowców w wieku od 15 do 18 lat, utrwalających właściwe postawy w sytuacji zagrożenia korupcyjnego.
Źródło: MSiT