Przewiń do zawartości Search Ball Blue Ball Grey Ball Light Billboard Blue Billboard Grey Billboard Light Chevron Down Cup Blue Cup Light Cup Dollar Blue Dollar Grey Dollar Light Handshake Blue Handshake Grey Handshake Light Arrow Back Arrow Forward Checkmark Medal Blue Medal Grey Medal Light Facebook YouTube Instagram Twitter Suitcase Blue Suitcase Grey Suitcase Light Tshirt Blue Tshirt Grey Tshirt Light Share

Mastercard zbadał wpływ kibiców na wyniki sportowe

Mastercard zbadał wpływ kibiców na wyniki sportowe, określając jak są one ważne.

Wielkimi krokami zbliża się finał Ligi Mistrzów UEFA, w którym naprzeciw siebie staną zespoły Liverpoolu i Realu Madryt. Z tej okazji Mastercard, oficjalny sponsor rozgrywek, we współpracy z psychologami sportu postanowił zbadać wpływ dopingu kibiców na grę ich drużyny, a także znaczenie piłkarskich „cieszynek” na końcowe rozstrzygnięcie meczu.

Z analizy badania wynika, że określanie kibiców „dwunastym zawodnikiem” jest bardzo trafne, jeśli wziąć pod uwagę realną siłę oddziaływania ich dopingu na motywację i wyniki drużyny. Słyszalne i dostrzegalne dla piłkarzy wyrazy wsparcia, w tym okrzyki, flagi, transparenty i szaliki, mogą wpłynąć na kondycję psychiczną graczy i zwiększyć poziom ich starań nawet o 8%. Biorąc pod uwagę łączny wpływ kibicowania na wszystkich 11 piłkarzy na boisku, te dodatkowe 8% mogą być rzeczywiście traktowane jako wsparcie porównywalne do obecności na boisku dwunastego zawodnika.

Odpowiednia „cieszynka” poprowadzi zespół do zwycięstwa

To pierwsze tego typu europejskie badanie wykazało również, że sposób, w jaki dany piłkarz cieszy się ze strzelonej bramki, może być kluczem do wygranej w całym meczu. Po przeanalizowaniu 230 goli stwierdzono, że ze zwycięstwem lub przegraną drużyny wiążą się różne sposoby okazywania radości. W szczególności okazuje się, że do świętującej triumf drużyny należało w ostatecznym rozrachunku:
• 82% graczy, którzy w geście radości rozkładali obie ręce,
• 79% piłkarzy, którzy w geście radości zaciskali obie pięści,
• 77% zawodników, którzy dumnie wypinali pierś po zdobyciu gola.

Co więcej, zgromadzone dane pokazały, że drużyny, które cieszyły się ze strzelonej bramki przez obejmowanie się nawzajem, przybijanie „piątek” i inne interakcje fizyczne, zwyciężały z prawdopodobieństwem większym o 50%. Najgorszy dla wyniku meczu sposób reagowania na udane zagrania to brak okazywania radości – 49% zawodników zachowujących się w ten sposób należało w ostatecznym rozrachunku do drużyny pokonanej.

Badanie pokazało również, że sposobem okazywania radości, który z największym prawdopodobieństwem prowadzi do sukcesu całej drużyny, jest poza przyjmowana przez Cristiano Ronaldo, najlepszego strzelca Ligi Mistrzów UEFA. Analitycy sugerują więc zawodnikom, aby ciesząc się ze zdobytej bramki, wypięli pierś do przodu (niejako zajmując w ten sposób swoim ciałem jak najwięcej miejsca), podnieśli głowę i rozstawili stopy co najmniej na szerokość barków.

Olbrzymi wpływ na grę drużyny mogą mieć również kibice uśmiechający się do piłkarzy. Badanie pokazało, że widok radosnych fanów skłania sportowców do pracy z maksymalną intensywnością nawet o 12% dłużej niż widok niezadowolonych twarzy.

Poznański styl kibicowania doceniony

Niektóre style kibicowania prezentowane w Europie szczególnie mocno łączą wszystkich kibiców na trybunach. Przy okazji publikowania raportu, Mastercard wyróżnił trzy z nich:

Thunder Clap
Na czym polega? Fani wspólnie z piłkarzami klaszczą, a każdemu klaśnięciu towarzyszy okrzyk ‘huh’. Każde kolejne klaśnięcie jest coraz głośniejsze i coraz szybsze (link do wideo).
Skąd się wziął? Najsłynniejszy pokaz tego świętowania zaprezentowali Islandczycy podczas Euro 2016. Sam pomysł wywodzi się jednak od szkockiego klubu Motherwell. W 2014 r. jeden z islandzkich zespołów podczas meczu w Szkocji podpatrzył ten charakterystyczny sposób dopingowania, który z biegiem lat zaadaptował się w islandzkiej lidze, a także podczas meczów drużyny narodowej Islandii.

The Poznan
Na czym polega? Kibice stają plecami do murawy, łapią się za ramiona, a następnie skaczą w rytm przyśpiewki (link do wideo).
Skąd się wziął? Ten sposób kibicowania wymyślili kibice Lecha Poznań w latach 60-tych – chcieli wyrazić swoje niezadowolenie zarządzaniem klubu, a jednocześnie nie zamierzali przestać dopingować drużyny. W 2010 r. podczas meczu w Poznaniu fanom Manchesteru City tak bardzo spodobał się ten styl, że The Poznan przenieśli na swoje trybuny i świętują w ten sposób każdy zdobyty gol.

You’ll never walk alone
Na czym polega? Przed pierwszym gwizdkiem sędziego fani Liverpoolu wstają, wznoszą do góry szaliki i wspólnie śpiewają pieśń „You’ll never walk alone” (Nigdy nie będziesz szedł sam) (link do wideo).
Skąd się wziął? Piosenka z amerykańskiego musicalu, napisana w 1945 r. Grał ją również jeden z liverpoolskich zespołów i dlatego też została przyjęta przez Liverpool FC. Tekst piosenki mówi o uczuciach istotnych dla fana piłki: zjednoczeniu, nadziei i wytrwałości. Piosenkę śpiewają również kibice innych europejskich klubów: Borussii Dortmund, Celticu Glasgow czy Feyenoordu Rotterdam.

Psycholog radzi, jak „ponieść” swoją drużynę do wygranej

W związku z przygotowaniami do finału Mastercard zachęca miłośników piłki do okazywania swojej radości z goli zdobytych przez ich ulubieńców w mediach społecznościowych, co można robić np. dzieląc się wpisami z hashtagiem #StartSomethingPriceless. Bradley Busch, psycholog sportu i autor raportu, należący do czołowych ekspertów w dziedzinie stosowanej psychologii sportu, ma pięć wskazówek dla kibiców, którzy chcą skutecznie wspierać swoją drużynę. Jego zdaniem powinni oni:

  1. Kibicować głośno i z dumą – okrzyki mogą sprawić, że piłkarze będą starać się nawet o 7% bardziej i będą w stanie lepiej odciąć się od swojego zmęczenia.
  2. Regularnie śpiewać – im więcej, tym lepiej; śpiew może pomóc w otoczeniu piłkarzy niezwykłą atmosferą.
  3. Okazywać wsparcie – banery, flagi i transparenty wyraźnie pokazują wsparcie ze strony kibiców i, jak wynika z badania, poprawiają grę piłkarzy nawet o 8%.
  4. Uśmiechać się – nadzieja, duma i szczęście stanowią znakomitą motywację, którą można wyrazić przez uśmiech. Dzięki temu gracze mogą utrzymać maksymalną intensywność swoich starań nawet o 12% dłużej.
  5. Włożyć barwy swoich klubów – kibice obu drużyn, które wystąpią w finale Ligi Mistrzów 2018, powinni ubrać się w klubowe koszulki, ponieważ czerwień i biel (z różnych powodów) wiążą się z lepszym występem.

– „To fascynujące, że fizyczna interakcja z kolegami z drużyny podczas cieszenia się ze zdobytego gola może być tajnym kluczem do sukcesu na boisku piłkarskim. Mastercard jest dumnym partnerem tej pięknej dyscypliny i jej kibiców. Od ponad 20 lat w rozgrywkach Ligi Mistrzów doświadczamy wyjątkowych momentów celebracji i 26 maja, podczas finału w Kijowie, wyczekujemy kolejnego z nich – znów zobaczymy, w jaki sposób piłka może dać początek czemuś bezcennemu, w duchu kampanii #StartSomethingPriceless” – mówi Jeannette Liendo, wiceprezes Mastercard ds. marketingu i komunikacji w Europie.

Bradley Busch jest licencjonowanym psychologiem zarejestrowanym w brytyjskiej organizacji Health and Care Professions Council. Dysponuje europejskim certyfikatem psychologa (European Certificate for Psychology). Należy do czołowych ekspertów w dziedzinie stosowanej psychologii sportu i ma na swoim koncie różne stanowiska, zarówno w sporcie akademickim, jak i w ramach pracy ze sportowcami z elity. Dotychczas pracował z piłkarzami z Anglii, Szkocji, Walii i Japonii, a także z graczami drużyn akademickich i seniorskich, takich jak Manchester United, Tottenham, West Ham i Watford. Obecnie prowadzi dwa blogi dla dziennika „The Guardian”: „The Science of Learning” (Nauka uczenia się) i „Lessons from Research” (Wnioski z badań). Jest też autorem bestsellerowej książki pt. „Release Your Inner Drive” (Uwolnij swoją wewnętrzną energię).

InnerDrive to ceniona firma zajmująca się doradztwem psychologicznym. W oparciu o badania psychologiczne i neuronaukowe pomaga sportowcom, studentom i przedsiębiorstwom w osiąganiu lepszych wyników. W ubiegłym roku pracowała z ponad 100 różnymi organizacjami i ponad 50 000 delegatami. W przypadku branży sportu byli to m.in. członkowie brytyjskiej kadry olimpijskiej (Team GB) i piłkarze Premier League. Do klientów firmy spoza świata sportu należą przedsiębiorstwa notowane w indeksie FTSE 100, a także Microsoft, Pfizer, Mitsubishi i Rothschilds. Wśród obecnie realizowanych projektów można wymienić pracę z brytyjskim rządem nad wypracowaniem odpowiedniego sposobu myślenia i odporności, a także przygotowywanie poszczególnych graczy angielskiej piłkarskiej kadry narodowej na Mistrzostwa Świata.

Metodyka zastosowana w badaniu

Firma InnerDrive przeprowadziła szeroko zakrojony przegląd literatury dotyczącej psychologii okazywania radości. Oto uwzględniane kryteria:
• W sekcji dotyczącej okazywania radości przez graczy sięgnięto do badań, które odnoszą się do psychologii okazywania radości, komunikacji między członkami drużyny, zachowań niewerbalnych i mowy ciała.
• W sekcji dotyczącej okazywania radości przez kibiców wykorzystano badania poświęcone psychologii tłumu zwolenników, pozytywnym zachętom, psychologii ewolucyjnej i zachowaniom grupowym.
• Dane badanie musiało być opublikowane w czasopismach poddawanych recenzji naukowej, uznanych na arenie międzynarodowej.
• Wszystkie badania zostały przeprowadzone przez uznanych akademików, w tym profesorów, doktorów i doświadczonych badaczy w dziedzinie psychologii, nauki o sporcie i psychologii sportu. W ten sposób powstał raport oparty na badaniach przeprowadzonych przez przedstawicieli środowisk akademickich z najlepszych uczelni, takich jak Harvard i Yale.
• Dodatkową wagę położono na badania przeprowadzone wśród piłkarzy i sportowców z elity.

Uwzględniono badania przeprowadzone w całej Europie i w pozostałych częściach świata. Żadne czasopisma nie zostały wykluczone ze względu na narodowość, rasę ani płeć.

Mastercard (NYSE:MA) jest firmą technologiczną działającą w globalnym obszarze płatności. Nasza sieć przetwarzania płatności łączy konsumentów, instytucje finansowe, sprzedawców, rządy i przedsiębiorstwa w ponad 210 krajach i terytoriach na całym świecie. Produkty i rozwiązania Mastercard sprawiają, że codzienne czynności związane z zakupami, podróżami, prowadzeniem firmy czy zarządzaniem finansami są dla każdego łatwiejsze, bezpieczniejsze i bardziej efektywne.

Najnowsze

STS na froncie koszulek Ruchu

STS podpisał kontrakt sponsorski z Ruchem Chorzów, na mocy którego został sponsorem strategicznym 14-krotnego mistrza Polski Logo ...

Całość ›

DB Protection współpracuje z Pogonią

Marka DB Protection dołącza do grona Partnerów Srebrnych idei Biznesowej Dumy Pomorza, czyli biznesowego projektu Pogoni Szczecin DB ...

Całość ›

Enea partnerem projektu „Poznaj Mistrzów – Zostań Mistrzem”

Enea, jako sponsor główny, wspólnie z Miejskim Klubem Lekkoatletycznym Szczecin będzie realizować projekt „Poznaj Mistrzów – ...

Całość ›
Wywiad

Mariusz i Marcin Zwierzychowscy – założyciele Sportigio

Mariusz i Marcin Zwierzychowscy to młodzi przedsiębiorcy, od zawsze zakochani w sporcie Ich droga wiodła od lodowiska hokejowego do stworzenia systemu IT dla hokejowej centrali Jakie mają plany na przyszłość, co wyróżnia ich produkt, na rynku, jakie mają cele biznesowe Na te wszystkie ...

Całość ›
Wywiad

#WgrupieSiła Partnerskie Kluby Biznesu łączą możliwości przedsiębiorców z klubów biznesu

Przedsiębiorcy z Partnerskich Klubów Biznesu nie dają się wirusowi, a co niektórzy nawet z nim wygrali, jak sami mówią „W GRUPIE SIŁA Wydawać by się mogło, że organizacje, networkingowe, takie, które bazują na bezpośrednim kontakcie międzyludzkim w obecnym kryzysie nie ...

Całość ›
Wywiad

ŁUKASZ KIEZA – Country Manager LV BET

Nie tak dawno minął rok od rozpoczęcia walki i blokowania nielegalnie działających w Polsce bukmacherów, co zmieniło branżę i zdecydowanie poprawiło sytuację polskich firm należących do tego sektora Ogromne zyski polskim bukmacherom zapewnił również miniony mundial Na temat zmian w ...

Całość ›