Lech rozpoczyna współpracę z UAM
Lech Poznań rozpoczyna współpracę z Wydziałem Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
W środę przy Bułgarskiej odbyło się spotkanie przedstawicieli obu stron, podczas którego została podpisana umowa o wzajemnej kooperacji. Jedną z największych płynących dla Kolejorza korzyści będzie nowe narzędzie zajmujące się stworzeniem bazy danych, a także ich analizą oraz przetwarzaniem. Skorzysta na tym pierwszy zespół, ale także ekipa ich rezerw i grupy młodzieżowe Akademii Lecha Poznań.
Narodziny współpracy Kolejorza i przedstawicieli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza sięgają początku minionego roku. Jeszcze wtedy kooperacja miała charakter nieoficjalny, a tempo jej rozwoju zostało nieco opóźnione przez wybuch pandemii koronawirusa. Był to jednak już wtedy dla obu stron wartościowy czas. – „Podjęliśmy wtedy wspólnie próbę wyselekcjonowania danych, które powinny zostać poddane badaniom. W tym aspekcie udało się stworzyć plan przyszłościowy oraz zarys konkretnej już współpracy. Przede wszystkim celem jest połączenie obserwacji ludzkiego oka z obiektywnymi danymi. Tylko poprzez dokładną analizę spotkań opartą na konkretnej informacji będziemy w stanie zwiększyć wydajność codziennego funkcjonowania naszych poszczególnych drużyn” – przybliża główne założenia współpracy jeden z koordynatorów projektu ze strony Kolejorza, szef działu skautingu Akademii Lecha Poznań, Bartłomiej Grzelak.
Samo zagadnienie wykorzystania analizy statystycznej zostało wykorzystane w praktyce przez kluby ze ścisłej światowej czołówki już wiele lat temu. Nad Wisłą natomiast klub ze stolicy Wielkopolski przy współpracy z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza będzie na tym gruncie pionierem. Docelowo wykorzystanie innowacyjnych technologii oraz realizacja wspólnych badań naukowych ma przynieść wiele wymiernych korzyści. Wśród nich można wymienić, m.in. prewencję przed potencjalnymi urazami, jeszcze efektywniejszy rozwój fizyczny młodych zawodników czy lepszą ocenę zarówno piłkarzy jako indywidualności, jak i poszczególnych zespołów Kolejorza. To oznacza, że czerpać owoce z tego przedsięwzięcia będzie nie tylko pierwsza drużyna, ale także rezerwy i juniorskie ekipy Lecha.
Nie dziwi więc, że radości z podpisania umowy o kooperacji z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza nie kryje prezes Lecha Poznań, Piotr Rutkowski. – „Cieszymy się, że rozpoczynamy współpracę z tak cenioną uczelnią jaką jest uniwersytet im. Adama Mickiewicza. Otwieramy się na kolejne obszary, które mają nam pomagać w dalszym rozwoju i sprawiać, że będziemy bardziej efektywni w naszym działaniu. Co ważne, ta współpraca ma być wstępem do powstania wewnątrzklubowego działu naukowego, który będzie analizował dane zbierane przez nas w różnych obszarach” – podkreśla jeden z szefów Kolejorza.
– „Lech to tradycja i duma Wielkopolski” – komentuje prof. UAM dr hab. Krzysztof Dyczkowski, Dziekan Wydziału Matematyki i Informatyki. – „Jestem przekonany, że zaangażowanie i wkład badawczy naszych pracowników przyczyni się do innowacyjnych i nowych podejść w analizowaniu danych. Dla naszych studentów i pracowników jest to niezwykła szansa udziału w projektach wynikających z konkretnych potrzeb Klubu. Wielu z nich od lat kibicuje Lechowi, a teraz będą mogli przyczynić się do jego rozwoju” – dodaje dziekan WMiI UAM.