Przewiń do zawartości Search Ball Blue Ball Grey Ball Light Billboard Blue Billboard Grey Billboard Light Chevron Down Cup Blue Cup Light Cup Dollar Blue Dollar Grey Dollar Light Handshake Blue Handshake Grey Handshake Light Arrow Back Arrow Forward Checkmark Medal Blue Medal Grey Medal Light Facebook YouTube Instagram Twitter Suitcase Blue Suitcase Grey Suitcase Light Tshirt Blue Tshirt Grey Tshirt Light Share

Krakowskie Mistrzostwa Europy w amp futbolu przeniesione

Ampfutbolowe mistrzostwa Europy w Krakowie jednak nie odbędą się w 2020 roku. Z powodu pandemii koronawirusa zostały właśnie przeniesione na wrzesień 2021.

Zarówno organizatorzy turnieju, jak i jego ambasador Robert Lewandowski liczą, że za rok uda się zorganizować mistrzostwa przy pełnych trybunach i w gorącej atmosferze.

– „Wierzę, że ampfutbolowe EURO w Krakowie, pomimo przeniesienia o rok, będzie wielkim piłkarskim świętem. Wiem, że nasza kadra jak zawsze da z siebie wszystko i będzie walczyć o medale. Jestem z nimi i będę również w przyszłym roku.” – komentuje przeniesienie turnieju Robert Lewandowski, sponsor ampfutbolistów i ambasador krakowskiego turnieju.

Organizatorzy tego wyjątkowego turnieju do końca walczyli, by zawody mogły się odbyć zgodnie z planem, ale okazało się to niemożliwe. Amp Futbol Polska i EAFF (European Amputee Football Federation) w porozumieniu ze wszystkimi krajami uczestniczącymi w imprezie i miastem Kraków postanowiły o przeniesieniu zawodów dokładnie o 12 miesięcy. Mistrzostwa Europy Amp Futbol odbędą się więc w dniach 12-19 września 2021 roku oczywiście w Krakowie. Zachowana zostanie formuła zawodów oraz skład rozlosowanych już grup.

„Mistrzostwami Europy w Krakowie chcieliśmy podziękować naszym kibicom za to, że są z nami i coraz liczniej nas wspierają. Do końca walczyliśmy o organizację tego turnieju w pierwotnym terminie i długo liczyliśmy, że będzie to możliwe.” – mówi Mateusz Widłak, prezes Amp Futbol Polska – „Sytuacja w wielu krajach jest jednak znacznie gorsza niż ta w Polsce i bardzo niepewna. Solidaryzujemy się ze wszystkimi drużynami, które mają wziąć udział w imprezie i oczywiście z biało-czerwonymi kibicami, dlatego przenosimy te mistrzostwa na przyszły rok.”

Na kwestię kibiców, jako kluczową w tej sprawie, zwraca też uwagę prezydent Krakowa, Miasta-Gospodarza zawodów, Jacek Majchrowski – „Podejmując taką decyzję, wzięliśmy pod uwagę obostrzenia dotyczące imprez masowych wynikające z panującej epidemii. Wszystko wskazuje na to, że wielu kibiców musiałoby zrezygnować z dopingowania swojej drużyny, a przecież właśnie dla nich mistrzostwa te organizujemy.”

Co ważne, mimo przeniesienia turnieju i panującego kryzysu, wszyscy partnerzy i sponsorzy podtrzymali chęć wsparcia imprezy.

– „Kraków, jako Miasto-Gospodarz, nadal deklaruje pełne zaangażowanie oraz wsparcie imprezy w niezmienionym zakresie.” – uspokaja prezydent Majchrowski i dodaje – „Jestem przekonany, że ampfutbolowe Mistrzostwa Europy w 2021 roku będą wielkim świętem sportu, celebrowanym razem z tysiącami kibiców na trybunach.”

Turniej organizowany jest więc przede wszystkim z myślą o kibicach. To ich komfort i bezpieczeństwo były kluczowe przy podejmowaniu decyzji o przełożeniu zawodów.

– „Żałuję, że turniej nie może odbyć się zgodnie z pierwotnym planem, bo miała to być najważniejsza impreza roku, do której przygotowywaliśmy się od dawna, ale nie mieliśmy wpływu na pandemię. Nie wyobrażam sobie, by taki turniej rozgrywać bez publiczności, a w tym roku trybuny raczej nie mogłyby być pełne. Mistrzostwa są przecież i dla nas, i dla fanów. A to tym ważniejsze, że większość stanowiliby nasi kibice” – zauważa Przemysław Świercz, kapitan reprezentacji Polski. Doświadczonemu zawodnikowi, który również jest trenerem młodzieżowego zespołu Junior Amp Futbol, nie brakuje jednak optymizmu. – „Staram się skupiać na pozytywach, więc ten rok potraktuję jako okazję, by jeszcze bardziej podnieść umiejętności. Podczas turnieju wszystkie ekipy powinny być zatem silniejsze” – uśmiecha się Świercz.

Pozytywów szuka również Marek Dragosz, selekcjoner Biało-Czerwonych. – „Wielka szkoda, że nie uda się zorganizować turnieju w tym roku, ale w obecnej sytuacji nie było innego rozwiązania, niż przełożenie Euro” – przyznaje trener. Zauważa również, że nawet selekcja i wybór trzynastki na ten turniej byłyby teraz dużym problemem. – „Nie możemy grać sparingów, od trzech miesięcy widujemy się tylko podczas zajęć online, więc jak miałbym wytłumaczyć zawodnikowi, że nie dostał powołania na mistrzostwa? Nie miałbym argumentów. A przełożenie turnieju da nam szansę na prawidłowe przygotowanie do imprezy. Wolałbym, żeby wszystko mogło odbyć się zgodnie z planem, ale muszę brać życie jakim jest” – podkreśla Dragosz.

Jeden problem selekcjonera wkrótce zostanie rozwiązany. Kluby Amp Futbol Ekstraklasy wróciły już do treningów, a w najbliższy weekend 5-7 czerwca reprezentanci spotkają się na pierwszym po wybuchu epidemii zgrupowaniu w Warszawie. Być może niedługo uda się zorganizować nawet mały turniej towarzyski z udziałem kilku drużyn narodowych, które będą w stanie przylecieć do Polski. Będzie to więc początek nowego etapu przygotowań do EURO 2021 – mistrzostw, które mają być prawdziwym świętem sportu, futbolu i ampfutbolu. Dzięki przeniesieniu imprezy kibice będą mieli szansę na wypełnienie trybun i poniesienie biało-czerwonych aż do finału.

Najnowsze

Maciej Handwerker Prezesem Odry Wodzisław

W Odrze Wodzisław doszło do nagłej zmiany Prezesa, z tej funkcji zrezygnował Marcin Piwoński, który objął funkcję Wiceprezydenta ...

Całość ›

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle rozpoczęła współpracę z firmą WERON

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle rozpoczęła współpracę z firmą WERON, oficjalnym dystrybutorem produktów marki NAMEDSPORT w ...

Całość ›

Świątek na okładce gry

Iga Świątek co chwilę trafia na pierwsze strony sportowych i lifestyleowych pism, a teraz zaliczy swój okładkowy debiut w świecie ...

Całość ›
Wywiad

Mariusz i Marcin Zwierzychowscy – założyciele Sportigio

Mariusz i Marcin Zwierzychowscy to młodzi przedsiębiorcy, od zawsze zakochani w sporcie Ich droga wiodła od lodowiska hokejowego do stworzenia systemu IT dla hokejowej centrali Jakie mają plany na przyszłość, co wyróżnia ich produkt, na rynku, jakie mają cele biznesowe Na te wszystkie ...

Całość ›
Wywiad

#WgrupieSiła Partnerskie Kluby Biznesu łączą możliwości przedsiębiorców z klubów biznesu

Przedsiębiorcy z Partnerskich Klubów Biznesu nie dają się wirusowi, a co niektórzy nawet z nim wygrali, jak sami mówią „W GRUPIE SIŁA Wydawać by się mogło, że organizacje, networkingowe, takie, które bazują na bezpośrednim kontakcie międzyludzkim w obecnym kryzysie nie ...

Całość ›
Wywiad

ŁUKASZ KIEZA – Country Manager LV BET

Nie tak dawno minął rok od rozpoczęcia walki i blokowania nielegalnie działających w Polsce bukmacherów, co zmieniło branżę i zdecydowanie poprawiło sytuację polskich firm należących do tego sektora Ogromne zyski polskim bukmacherom zapewnił również miniony mundial Na temat zmian w ...

Całość ›