Kibice razem – konferencja
Kibice to ważny składnik wydarzenia sportowego, właśnie odbyła się konferencja im poświęcona.
W dniu 17 października odbyła się konferencja KIBICE RAZEM – program współpracy z kibicami piłki nożnej w Polsce. Uroczystego otwarcia dokonał Jan Widera – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki oraz Maciej Sawicki – Sekretarzem Generalnym PZPN.
W konferencji udział wzięło ponad 100 gości z całej Polski, w tym przedstawiciele klubów piłki nożnej, Ekstraklasy S.A., polskich związków sportowych, urzędów miast, wojewodów i marszałków województw.
Pierwsza część konferencji poświęcona została prezentacji działań 12 lokalnych ośrodków Programu MSiT KIBICE RAZEM z Białegostoku, Chorzowa, Gdańska, Gdyni, Kielc, Legnicy, Lublina, Poznania, Tych, Warszawy, Wrocławia i Zabrza. Podsumowanie najważniejszych inicjatyw lokalnych oraz wizję dalszej realizacji Programu nakreślił reprezentant PZPN, będący koordynatorem Programu na poziomie centralnym.
Drugą sesję tematyczną poświęcono organizacji i finansowaniu Programu, działalności klubów kibiców niepełnosprawnych oraz dyskusji na temat obrazu sceny kibicowskiej w świetle badań naukowych i rozwiązań prawnych. Sesja rozpoczęła się wystąpieniem Zbigniewa Rutki, który przedstawił gościom konferencji doświadczenia Urzędu Miasta w Legnicy we wspieraniu przez gminę funkcjonowania ośrodka KR. Głos zabrał również przedstawiciel kibiców GKS Tychy, który omówił zasady współpracy tyskiego ośrodka z lokalnym stowarzyszeniem kibiców. Przedstawiciele klubu Polonia Warszawa przedstawili cienie i blaski współpracy ośrodka z klubem sportowym. Obraz polskiej sceny kibicowskiej z perspektywy socjologicznej nakreślony został przez panią Magdalenę Chrzczonowicz, a problematykę praw obywatelskich w kontekście kibicowania naświetlili reprezentanci Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. Ostatnią część konferencji przewidziano na omówienie działań klubów kibiców niepełnosprawnych i zrzeszającej ich Federacji oraz sposobom wspierania inicjatyw tego środowiska kibiców ze środków jednostek samorządu terytorialnego i Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Konferencja KIBICE RAZEM jest jednym z najważniejszych przedsięwzięć realizowanych w ramach „Programu Ministra Sportu i Turystyki KIBICE RAZEM dotyczącego poprawy organizacji i bezpieczeństwa imprez sportowych w Polsce poprzez budowę struktur dialogu
i współpracy ze środowiskiem kibiców na lata 2016 – 2018”. Impreza ta stanowi jedno z niewielu wydarzeń o tej skali w Polsce, służące integracji środowiska piłkarskiego, w tym kibicowskiego i podmiotów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo meczów piłki nożnej.
Program Ministerstwa Sportu i Turystyki stanowi kontynuację projektu KIBICE RAZEM, którego celem strategicznym jest poprawa organizacji i poziomu bezpieczeństwa imprez sportowych poprzez dialog i współpracę z kibicami. Cel osiągnięty zostanie przez systematyczne udzielanie wsparcia dla pozytywnych inicjatyw kibiców, rozwoju i profesjonalizacji stowarzyszeń kibiców, budowy i wsparcia elit środowiskowych oraz przez redukcję postaw przemocy i agresji w środowisku kibiców. Program ma charakter otwarty – nie wyklucza żadnej z grup kibicowskich, proponując jednocześnie pozytywną alternatywę dla kultury przemocy. Podstawowym podmiotem organizacyjnym Programu jest lokalny ośrodek dla kibiców. Program ma charakter wieloletni i zakłada ścisłe partnerstwo organów władzy centralnej i samorządowej, organizacji pozarządowych i środowiska kibiców.
W ramach Programu planowane jest otwarcie corocznie trzech nowych ośrodków. Długofalowa kontynuacja polegać będzie na stworzeniu ogólnopolskiej sieci ośrodków lokalnych, w celu zwiększenia ich oddziaływania na środowisko kibiców.
„Poprawę sytuacji na stadionach wypracować możemy jedynie poprzez dialog i współpracę ze wszystkimi zaangażowanymi podmiotami, w tym przede wszystkim, kibicami. Ministerstwo od lat realizuje inicjatywy na rzecz rozwoju tych stowarzyszeń kibiców, które zainteresowane są aktywnym i kulturalnym dopingiem swojej drużyny, a Program KIBICE RAZEM ma dla nas znaczenie priorytetowe. Dzięki tej inicjatywie wspierać możemy tych fanów futbolu, którzy są odpowiedzialni, godni zaufania i gotowi do współpracy” – powiedział wiceminister Jan Widera.
Źródło: Ministerstwo Sportu i Turystyki