Przewiń do zawartości Search Ball Blue Ball Grey Ball Light Billboard Blue Billboard Grey Billboard Light Chevron Down Cup Blue Cup Light Cup Dollar Blue Dollar Grey Dollar Light Handshake Blue Handshake Grey Handshake Light Arrow Back Arrow Forward Checkmark Medal Blue Medal Grey Medal Light Facebook YouTube Instagram Twitter Suitcase Blue Suitcase Grey Suitcase Light Tshirt Blue Tshirt Grey Tshirt Light Share

Ekstraklasa z najwyższymi przychodami i nową Radą Nadzorczą

Ekstraklasa podsumowała miniony sezon, który był bardzo dobry. Spółka zanotowała rekordowe przychody, w trakcie zgromadzenia dokonano również wyboru Prezesa Zarządu.

Przedstawiciele 16 klubów oraz Polskiego Związku Piłki Nożnej, obradujący 2 października w Warszawie w ramach corocznego Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Ekstraklasy S.A., ocenili pracę zarządu i wyłonili nowy skład Rady Nadzorczej spółki zarządzającej ligowymi rozgrywkami. Marcin Animucki, prezes zarządu Ekstraklasy, otrzymał jednogłośne absolutorium.

ZWZA jednomyślnie zatwierdziło sprawozdanie z działalności spółki i grupy kapitałowej oraz sprawozdanie finansowe spółki Ekstraklasa S.A. za ubiegły rok obrotowy. Obejmuje on okres odpowiadający sezonowi rozgrywek piłkarskich 2017/2018. Ekstraklasa S.A. zanotowała w tym czasie rekordowe przychody, które przekroczyły 181 mln złotych. Jest to kwota o prawie 8 mln wyższa niż w ubiegłym roku. Wzrosły także przychody skonsolidowane Grupy Kapitałowej (z uwzględnieniem przychodów spółki – córki Ekstraklasa Live Park). Wyniosły one ponad 209 milionów złotych, a więc o ok. 10 milionów więcej niż rok wcześniej.

Tak wysokie przychody to w dużej mierze efekt zmian organizacyjnych wprowadzonych przez nowy zarząd od października 2017 r. Jednocześnie Ekstraklasa odnotowała wzrost wpływów komercyjnych w wyniku aktywności Departamentu Marketingu i Sprzedaży Ekstraklasy.

– „Praca, którą wykonaliśmy w minionych miesiącach z naszymi partnerami biznesowymi, wprost przekłada się na generowanie coraz wyższych wpływów dla klubów grających w Ekstraklasie. Możemy już nawet mówić o stałym trendzie wzrostowym. W minionym sezonie przekazaliśmy klubom 6,5 mln zł więcej w stosunku do pierwotnych założeń budżetowych, co było możliwe dzięki ograniczeniu kosztów działania spółki i wypracowaniu dodatkowych przychodów. W rezultacie w sezonie 2017/2018 do klubów Ekstraklasy trafiły świadczenia o wartości ponad 156 mln zł” – komentuje Marcin Animucki, prezes zarządu spółki Ekstraklasa S.A.

Na wspomnianą kwotę ponad 156 mln zł składają się środki pieniężne (ponad 150 milionów zł) i świadczenia barterowe odpowiadające prawie 6 mln zł. Ponadto, na podstawie umowy o zarządzanie ligą zawodową Ekstraklasa przekazała PZPN-owi prawie 7 mln zł. W rezultacie, za sezon 2017/2018 akcjonariusze Ekstraklasy otrzymali z Ekstraklasy S.A. świadczenia o rekordowej wartości prawie 163 mln zł.

Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy powołało na nową, roczną kadencję Radę Nadzorczą spółki. W jej skład automatycznie weszli reprezentanci czterech najlepszych Klubów minionego sezonu:

• Dariusz Mioduski (Legia Warszawa)

• Cezary Kulesza (Jagiellonia Białystok)

• Karol Klimczak (Lech Poznań)

• Roman Kusz (Górnik Zabrze)

Ponadto dwóch członków Rady zostało wybranych przez pozostałych 12 Klubów Ekstraklasy. Są to:

• Krzysztof Zając (prezes Korony Kielce)

• Grzegorz Jaworski (przewodniczący Rady Nadzorczej Piasta Gliwice)

W składzie Rady Nadzorczej, jako przedstawiciel Polskiego Związku Piłki Nożnej, pozostał prezes PZPN Zbigniew Boniek.

Członkowie Rady spośród jej składu wyłonili Przewodniczącego – Karola Klimczaka, oraz Wiceprzewodniczącego – Cezarego Kuleszę. Wybrano także Sekretarza Rady – Romana Kusza.

„To był dobry i bardzo intensywny rok dla spółki. Gdy rozpoczynaliśmy pracę 12 miesięcy temu postawiliśmy na przywrócenie odpowiednich proporcji działań, bo to Ekstraklasa S.A. jest dla klubów. Nie na odwrót. Przywróciliśmy dobre relacje z PZPN-em. Rozpoczęliśmy proces przetargowy na prawa telewizyjne na kolejne lata i wielkimi krokami zbliżamy się do jego zakończenia. Podjęliśmy decyzję o wprowadzeniu zmian w Komisji Ligi. Bardzo cenne jest również pozyskanie nowego partnera oficjalnego, jakim jest bank PKO BP i w efekcie zwiększenie przychodów. Mogę dzięki temu stwierdzić, że zarząd w osobie Prezesa Animuckiego zrealizował wszystkie postawione przed nim cele. Przed nami kolejne wyzwania, zwłaszcza w dziedzinie szkolenia młodzieży, w której widzimy największą przestrzeń do działania i rozwoju przez najbliższe lata, a nawet dekady” – powiedział przewodniczący RN Karol Klimczak.

Ekstraklasa S.A. jest spółką akcyjną, której akcjonariuszami jest 16 klubów grających w LOTTO Ekstraklasie oraz PZPN. Głównymi zadaniami Spółki są zarządzanie rozgrywkami oraz sprzedaż praw telewizyjnych i marketingowych do rozgrywek.

Rada Nadzorcza Ekstraklasy S.A. składa się z siedmiu członków i jest wybierana co rok. Zgodnie ze statutem spółki gwarantowane miejsce w Radzie Nadzorczej Ekstraklasy S.A. mają reprezentanci 4 pierwszych Klubów w klasyfikacji poprzedniego sezonu oraz reprezentant PZPN. Dwóch członków wybieranych jest natomiast przez przedstawicieli 12 pozostałych Klubów, spośród zgłoszonych przez nie kandydatur.

Najnowsze

STS na froncie koszulek Ruchu

STS podpisał kontrakt sponsorski z Ruchem Chorzów, na mocy którego został sponsorem strategicznym 14-krotnego mistrza Polski Logo ...

Całość ›

DB Protection współpracuje z Pogonią

Marka DB Protection dołącza do grona Partnerów Srebrnych idei Biznesowej Dumy Pomorza, czyli biznesowego projektu Pogoni Szczecin DB ...

Całość ›

Enea partnerem projektu „Poznaj Mistrzów – Zostań Mistrzem”

Enea, jako sponsor główny, wspólnie z Miejskim Klubem Lekkoatletycznym Szczecin będzie realizować projekt „Poznaj Mistrzów – ...

Całość ›
Wywiad

Mariusz i Marcin Zwierzychowscy – założyciele Sportigio

Mariusz i Marcin Zwierzychowscy to młodzi przedsiębiorcy, od zawsze zakochani w sporcie Ich droga wiodła od lodowiska hokejowego do stworzenia systemu IT dla hokejowej centrali Jakie mają plany na przyszłość, co wyróżnia ich produkt, na rynku, jakie mają cele biznesowe Na te wszystkie ...

Całość ›
Wywiad

#WgrupieSiła Partnerskie Kluby Biznesu łączą możliwości przedsiębiorców z klubów biznesu

Przedsiębiorcy z Partnerskich Klubów Biznesu nie dają się wirusowi, a co niektórzy nawet z nim wygrali, jak sami mówią „W GRUPIE SIŁA Wydawać by się mogło, że organizacje, networkingowe, takie, które bazują na bezpośrednim kontakcie międzyludzkim w obecnym kryzysie nie ...

Całość ›
Wywiad

ŁUKASZ KIEZA – Country Manager LV BET

Nie tak dawno minął rok od rozpoczęcia walki i blokowania nielegalnie działających w Polsce bukmacherów, co zmieniło branżę i zdecydowanie poprawiło sytuację polskich firm należących do tego sektora Ogromne zyski polskim bukmacherom zapewnił również miniony mundial Na temat zmian w ...

Całość ›