Czarna księga polskiego futbolu stworzona przez PZP
Polski Związek Piłkarzy stworzył specjalny raport „Czarna księga polskiego futbolu”, w ktorym przyjżał się zatrudnieniu polskich piłkarzy.
W okresie sierpień – październik 2018 Polski Związek Piłkarzy przeprowadził anonimową ankietę dotyczącą warunków zatrudnienia w klubach piłkarskich wśród piłkarzy Ekstraklasy, 1 Ligi, 2 Ligi oraz 3 Ligi i niższych. Poddanie badaniu 1004 piłkarzy z różnych klas rozgrywkowych i w różnym wieku, pozwoliło na uzyskanie miarodajnych wyników i wyciągnięcie odpowiednich wniosków. Na tej bazie powstała „Czarna Księga polskiego futbolu – raport Polskiego Związku Piłkarzy dotyczący warunków zatrudnienia profesjonalnych piłkarzy w Polsce”.
Wśród poruszanych w „Czarnej Księdze” działów znalazły się, m.in. kwestie związane z wynagrodzeniem i sposobem jego rozliczania, zapisy kontraktowe, relacje na linii piłkarz-pośrednik-klub, poczucie bezpieczeństwa zawodników w klubach, jak i zabezpieczenie zdrowia piłkarzy. Istotną rzeczą było także poznanie preferencji respondentów co do ich zabezpieczenia emerytalnego.
Przeanalizowane w raporcie kwestie pokazują z jak wieloma problemami borykają się piłkarze w Polsce. Poruszane w ankiecie tematy wynikały z wieloletniej praktyki PZP w pracy z piłkarzami, zwłaszcza z udzielanej im doraźnej, jak i kompleksowej pomocy, a uzyskane dzięki anonimowym odpowiedziom wyniki pozwoliły porównać tę wiedzę z konkretnymi danymi. Należy mieć jednocześnie na względzie możliwość występowania błędów statystycznych, przez co uzyskany w raporcie obraz w rzeczywistości może wyglądać jeszcze dramatyczniej.
Otrzymane wyniki to oczywiście nie bezwzględny wyznacznik, jednak uzyskane w oparciu o badanie przeprowadzone na dużej grupie docelowej, pozwalają na wysnucie miarodajnych wniosków. A te, nawet bez specjalistycznej znajomości tematu, nasuwają się same.
Przede wszystkim, statystyczny, współczesny piłkarz w Polsce boryka się z nieterminowymi wypłatami wynagrodzenia, zatrudniony jest w oparciu o mało korzystne i potencjalne niebezpiecznie skonstruowane umowy, nie ma pewności czy po zmianie przynależności klubowej będzie traktowany, na podobnych, przejrzystych warunkach oraz odczuwa pewien dyskomfort w związku z bezpieczeństwem swojego zatrudnienia, reprezentacji przez pośrednika transakcyjnego, a także kwestiami ochrony zdrowia w klubie.
Liczymy, że krokiem w kierunkiem lepszych, bardziej godziwych standardów będą kolejne zmiany przepisów, począwszy od postulowanych przez Polski Związek Piłkarzy zapisów w Uchwale Zarządu PZPN nr III/54, jednak realny wpływ na tę sytuację powinny mieć przede wszystkim same kluby i to od ich świadomości powinno się zacząć ten proces. „Czarna Księga” ma za zadanie uzmysłowić jak szeroka, a zarazem jak szczegółowa jest skala zagadnienia i gdzie należałoby szukać kierunków zmian, aby doprowadzić do rozwiązań we właściwy sposób chroniących interesy piłkarzy.
Zachęcamy wszystkich do zapoznania się ze szczegółami naszej pracy.