Przewiń do zawartości Search Ball Blue Ball Grey Ball Light Billboard Blue Billboard Grey Billboard Light Chevron Down Cup Blue Cup Light Cup Dollar Blue Dollar Grey Dollar Light Handshake Blue Handshake Grey Handshake Light Arrow Back Arrow Forward Checkmark Medal Blue Medal Grey Medal Light Facebook YouTube Instagram Twitter Suitcase Blue Suitcase Grey Suitcase Light Tshirt Blue Tshirt Grey Tshirt Light Share

Biegi Niepodległości: 80 tysięcy osób w ponad 80 zawodach

Ponad 80 biegów dla uczczenia 99. rocznicy odzyskania niepodległości odbyło się od Bałtyku do Tatr. Wzięło w nich udział ok. 80 tys. osób. Rekordowa frekwencja była w Warszawie, gdzie odnotowano na mecie 15 465 osób. Blisko 10 tys. ukończyło zawody w Poznaniu.

W stolicy najszybciej 10-kilometrową trasę pokonali Arkadiusz Gardzielewski (WKS Śląsk Wrocław) w czasie 30.03, a wśród kobiet Ewa Jagielska (LKS Ostrowianka Ostrów Mazowiecka) – 34.38.

– „Gdy tysiące osób odśpiewało hymn narodowy, przeszły mnie ciarki, a żywa flaga stworzona z białych i czerwonych koszulek zawodników podniosła jeszcze poziom wspaniałego nastroju” – podkreślił Gardzielewski, który z początkiem września zdobył w Pile tytuł mistrza Polski w półmaratonie.

4921 uczestników biegu w Gdyni ponownie utworzyło największą w Polsce północnej biało-czerwoną flagę. Na dystansie 10 km triumfowali Angelika Mach (AZS UMCS Lublin) – 35.31 i Tomasz Grycko – 30.31. Zawodnik UKS Bliza Władysławowo, który jest zawodowym żołnierzem, po raz trzeci z rzędu zajął pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej cyklu PKO Grand Prix Gdyni, składającym się z czterech imprez. Wzięło w nich udział ponad 20 tys. osób. Miały one okazję rywalizować w lutym w Biegu Urodzinowym, w maju w Biegu Europejskim oraz w czerwcową noc w Biegu Świętojańskim. – „Z tego zwycięstwa cieszę się podwójnie, bo jeszcze w piątek leżałem w łóżku z bólem gardła” – przyznał Grycko. W sumie w całej imprezie, której start i meta zlokalizowana była na Skwerze Kościuszki, wzięło udział 6566 osób, których nie wystraszyła niesprzyjająca pogoda – zimno i silny wiatr.

Wyjątkowy finał miał drugi Bieg Niepodległości w Poznaniu, w którym mimo niskiej temperatury i przelotnych opadów deszczu, wystartowało ok. 9,5 tys. zawodników. Linię mety równocześnie, trzymając się za ręce, minęli ubiegłoroczny triumfator Bartosz Nowicki (MKL Szczecin) oraz Tomasz Szymkowiak (MKL Toruń). – „Całe życie ścigaliśmy się na bieżni, na przełajach czy na ulicy. A dzisiaj, na ostatnim kilometrze postanowiliśmy, że nie będziemy się już ścigać i wbiegamy razem. Towarzystwo Bartka było bardzo miłe, nawet sobie porozmawialiśmy” – powiedział Szymkowiak, uczestnik igrzysk olimpijskich w Pekinie i wielokrotny mistrz kraju w biegach na 3000 m z przeszkodami i 10 km.

– „My jesteśmy jak przyjaciele z boiska, ale do dziewiątego kilometra trwała mocna rywalizacja. Stwierdziliśmy, że jest to dla nas tak ważny dzień i chcemy go razem świętować. Tym gestem pokazaliśmy, że wszyscy biegacze jesteśmy jedną wielką rodziną. A dla mnie, żołnierza 12. Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie, to coś wyjątkowego, by w taki sposób obchodzić Święto Niepodległości” – dodał Nowicki.

W Białymstoku 17. Bieg Niepodległości ukończyło na dystansach 5 i 10 km ponad 800 osób. Jak powiedział PAP organizator, Grzegorz Łukaszewicz, świętowano także symbolicznie 60-lecie biegów Wiesława Olesiewicza. – „To osoba wielce zasłużona w naszym terenie” – zaznaczył.

Krakowski bieg, którego dochód wspiera Fundację Kardiochirurgii Dziecięcej profesora Janusza Skalskiego Schola-Cordis, odbył się po raz czwarty. Start i metę 11-kilometrowej trasy, którą pokonało ponad 2400 osób, wyznaczono w pobliżu Błoń. – „Było ciężko, bo wiatr trochę przeszkadzał. Przyjechałem, bo bardzo chciałem zobaczyć Kraków. Jestem tutaj po raz pierwszy” – powiedział zwycięzca Marcin Zagórny, który przybył aż z Krosna Odrzańskiego w województwie lubuskim. Wśród kobiet, tak jak rok temu, pierwsze miejsce zajęła wielokrotna medalistka mistrzostw Polski w chodzie sportowym Katarzyna Golba (AZS AWF Katowice). „Biegło się fajnie, chociaż było zimno” – oceniła.

Wrocław po raz piąty święto 11 listopada uczcił Biegiem Niepodległości… z wąsem. Pogoda zaserwowała startującym cały wachlarz jesiennej aury, czyli było słońce, ale też ciemne chmury, deszcz i nawet grad. – „Na szczęście tak mocno nie wiało, bo to byłoby największym utrudnieniem dla zawodników” – powiedział dyrektor zawodów Jacek Jackowiak. Wystartowało ponad 1500 osób, co jest rekordem frekwencji (poprzedni wynosił 1100). Nie brakowało mężczyzn, którzy specjalnie na tę okazję zapuścili wąsa i go później z dumą prezentowali. Ci, którzy takiego nie mieli, mogli go sobie dorysować lub dokleić. „Jak co roku chętnych do posiadania domalowanego wąsa nie brakowało. Były również kobiety. Cieszymy się, że to się przyjęło i ten wąs jest już takim stałym elementem. Za rok, na stulecie odzyskania niepodległości, będzie nas jeszcze więcej” – powiedział Jackowiak.

Charakter biegu podkreślił sobowtór marszałka Józefa Piłsudskiego, który na mechanicznej Kasztance, czyli motocyklu, przewodził zawodnikom. Jako pierwszy 10-kilometrową trasę (dwie pętle po 5 km) prowadzącą w okolicach Stadionu Olimpijskiego pokonał Hubert Pokrop z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego Powidz. Wśród kobiet pierwsze miejsce zajęła Kinga Gomołysek z Głuchołaz.

W Świdnicy impreza miała charakter pikniku. „Najmłodszy uczestnik biegu miał zaledwie… sześć miesięcy, a najstarsza osoba była z rocznika 1939. Jedna pętla miała długość 1250 metrów. Byli tacy, co pokonali cztery, czyli maksymalną liczbę okrążeń jaką wyznaczyliśmy” – poinformował Przemysław Grzyb z miejscowego ośrodka sportu i rekreacji.

Rok temu większość biegów w kraju odbyła się w zimowej scenerii, z wyjątkiem oświetlonych wtedy promieniami słońca Tatr. Tym razem blisko pół tysiąca zawodników zmagało się z zamiecią, a słońce pokazało się na krótko, gdy mijali metę Zakopiańskiego Biegu Niepodległości pod hasłem „Pobiegnij tam, gdzie wolność przyszła najwcześniej”. Jak wyjaśnił dyrektor MOSiR Leszek Behounek, 13 października 1918 roku powstała Rzeczpospolita Zakopiańska, której prezydentem został słynny pisarz, autor m.in. „Przedwiośnia”, „Ludzi Bezdomnych”, „Popiołów” czy „Syzyfowych prac” Stefan Żeromski.

Źródło: PAP

Najnowsze

Zachodniopomorska Szkoła Biznesu nawiązuje współpracę z Pogonią

Zachodniopomorska Szkoła Biznesu dołączyła do projektu Biznesowej Pogoni Szczecin na zasadach Partnera Srebrnego Zachodniopomorska ...

Całość ›

Śląsk Wrocław gra z Caritas Polska

Dwukrotny Mistrz Polski i aktualny wicelider Ekstraklasy, czyli Śląsk Wrocław, wsparł akcję Caritas Polska – Paczka dla Wenezueli ...

Całość ›

STS razem z Meczyki.pl

STS, lider polskiego rynku bukmacherskiego nawiązał strategiczne partnerstwo z Meczykipl - największym portalem w Polsce, kompleksowo ...

Całość ›
Wywiad

Mariusz i Marcin Zwierzychowscy – założyciele Sportigio

Mariusz i Marcin Zwierzychowscy to młodzi przedsiębiorcy, od zawsze zakochani w sporcie Ich droga wiodła od lodowiska hokejowego do stworzenia systemu IT dla hokejowej centrali Jakie mają plany na przyszłość, co wyróżnia ich produkt, na rynku, jakie mają cele biznesowe Na te wszystkie ...

Całość ›
Wywiad

#WgrupieSiła Partnerskie Kluby Biznesu łączą możliwości przedsiębiorców z klubów biznesu

Przedsiębiorcy z Partnerskich Klubów Biznesu nie dają się wirusowi, a co niektórzy nawet z nim wygrali, jak sami mówią „W GRUPIE SIŁA Wydawać by się mogło, że organizacje, networkingowe, takie, które bazują na bezpośrednim kontakcie międzyludzkim w obecnym kryzysie nie ...

Całość ›
Wywiad

ŁUKASZ KIEZA – Country Manager LV BET

Nie tak dawno minął rok od rozpoczęcia walki i blokowania nielegalnie działających w Polsce bukmacherów, co zmieniło branżę i zdecydowanie poprawiło sytuację polskich firm należących do tego sektora Ogromne zyski polskim bukmacherom zapewnił również miniony mundial Na temat zmian w ...

Całość ›