Bezpieczeństwo na stadionie
Sport Analytics oraz 12zawodnik.pl wspólnie stworzyli bardzo ciekawy raport dotyczący bezpieczeństwa na polskich obiektach.
Badanie zostało przeprowadzone przez Sport Analytics oraz 12zawodnik.pl w dniach 17 – 25 listopada. Do zbierania danych, użyto metody CAWI, próba natomiast liczyła 2 200 kibiców. Każdy sympatyk mógł wyrazić swoje opinie na temat bezpieczeństwa na stadionach. W badaniu brali udział kibice około 144 klubów, w większości sympatycy zespołu z Ekstraklasy.
Podsumowanie badania według jego autorów: „Wielu kibiców uważa, że na stadionach w Polsce jest bezpiecznie i uważają ten problem za niepotrzebnie rozdmuchany przez media. Jedną z najczęstszych uwag jest ta, że to policja ma zły wpływ na bezpieczeństwo na stadionach – zdaniem ankietowanych często zdarzają się różnego rodzaju prowokacje właśnie ze strony policjantów oraz traktowanie kibiców jak przestępców. W „Wolnym ringu” to właśnie w stosunku do tej formacji ma miejsce najwięcej zarzutów. Dodatkowo, pojawia się wiele postulatów o zmniejszenie liczebności funkcjonariuszy na trybunach. Oprócz tego, wiele krytyki spada na stadionowych stewardów i ochronę – służby te według kibiców nie wywiązują się należycie ze swoich obowiązków. Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia – pojawiają się głosy o chęci przeprowadzenia dialogu w celu unormowania sytuacji. Ponownie zwrócono także uwagę na problem legalizacji i penalizacji materiałów pirotechnicznych, opinie te są zbieżne z tymi znajdującymi się w pytaniach dotyczących bezpieczeństwa i legalności tych środków. Część wypowiedzi dotyczy poszczególnych stadionów klubów, którym kibicują uczestnicy ankiety.”
Roman Kołtoń (Polsat Sport)
– „Kibice wzbudzają emocje – często te emocje podsycane są przed polityków, a co za tym idzie przez media. Na polskich stadionach nie zawsze jest bezpiecznie, co wykazują badania Sport Analytics. Jednak zaostrzenie prawa, jeśli chodzi o pirotechnikę nic nie dało. Ba – mimo że kibice stosunkowo często spotykają się z jej zastosowaniem, to gremialnie uznają za ‘zdecydowanie bezpieczną’ (aż 78 procent wskazań) lub ’raczej bezpieczną’ (14 procent)! Ba, 93,5 procenta opowiada się za jej legalizacją! Może warto – również z politykami – porozmawiać o wnioskach tego badania?”
Mateusz Dróżdż (prawnik, Uczelnia Łazarskiego)
– „Badanie generalnie wskazuje, w mojej ocenie, że stan bezpieczeństwa na polskich stadionach, w szczególności drugiej i trzeciej ligi, ciągle się poprawia, aczkolwiek rzeczywiście są pewne postawy kibiców, jak np. zachowania rasistowskie, które mogą przysparzać organizatorów, ale i związki sportowe ‘o ból głowy’.
Wydaje mi się, że badania wskazują także, że kwestia użycia rac nie jest głównym problemem ‘stadionowego chuligaństwa’ a ich używanie, przez część kibiców, uznawane jest za bezpieczne i stąd też aprobowanie legalizacji ich użycia.
Tak jak część ankietowanych uważam, że race powinny być w pewien sposób legalne a zaostrzanie ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych nie pomoże w zwalczaniu negatywnych zjawisk podczas tych wydarzeń a doprowadzi tylko do ‘produkcji’ przestępców stadionowych.”
Badanie – LINK.
Źródło: Sport Analytics