Alojzy Nowak kolejną kadencję prezesem Zarządu Głównego Akademickiego Związku Sportowego
Profesor Alojzy Nowak – rektor elekt Uniwersytetu Warszawskiego, członek Rady Polskiego Komitetu Olimpijskiego został prezesem Zarządu Głównego Akademickiego Związku Sportowego na kolejną kadencję.
Marian Dymalski – członek Zarządu i prezydium PKOl, wiceprezydent Międzynarodowej Federacji Sportu Akademickiego został wiceprezesem AZS ds. międzynarodowych. Obaj zdobyli jednomyślne, wysokie poparcie wszystkich członków Stowarzyszenia.
Prof. Alojzy Nowak, kilka dni temu wybrany nowym rektorem Uniwersytetu Warszawskiego, jest prezesem AZS od 2017 roku.
– „To był dobry czas dla AZS, bo nasi studenci-sportowcy zajmowali wysokie miejsca w wielu zawodach. Na poziomie ok. 40 tys. utrzymuje się liczba członków Akademickiego Związku Sportowego” – mówi prof. Nowak.
W trakcie ostatnich dwóch lat AZS udało się pozyskać do współpracy Grupę LOTOS S.A., która została partnerem strategicznym Akademickiego Związku Sportowego. W 2019 roku zawodnicy Akademickiej Reprezentacji Polski zdobyli m.in. 17 medali na zimowej i letniej uniwersjadzie. Ponadto polskie miasta gościły m.in. uczestników Akademickich Mistrzostw Europy i Akademickich Mistrzostw Świata w wielu dyscyplinach.
– „Powierzono nam organizację wielu wielkich i ważnych imprez. AZS wzmocnił swoją pozycję we współpracy zarówno z instytucjami publicznymi – Ministerstwem Sportu oraz Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego – ale też z firmami. Cieszę się, że nasza działalność jest zauważana” – dodaje prof. Alojzy Nowak.
Bardzo ważnym momentem w ostatnich latach było także uruchomienie we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego programu „Narodowa Reprezentacja Akademicka”, który w znaczący sposób – dzięki dwutorowości kariery – ułatwia sportowcom studiowanie.
W ostatnich miesiącach sporo sportowców oraz olimpijczyków zdecydowało się na przenosiny do klubów AZS – m.in. Anita Włodarczyk, Justyna Święty-Ersetic, czy Ewa Swoboda, które reprezentują barwy AZS AWF Katowice. Do AZS UWM Olsztyn przeniósł się Konrad Bukowiecki. Malwina Kopron i Sofia Ennaoui to zawodniczki AZS UMCS Lublin.
– „Te głośne transfery pokazują, że wielkie gwiazdy z dumą noszą barwy AZS” – podkreśla prezes Alojzy Nowak.
Akademicki Związek Sportowy ma silną pozycję międzynarodową. W AZS za kwestie międzynarodowe od lat odpowiada Marian Dymalski – Członek Prezydium PKOl, wiceprezydent Międzynarodowej Federacji Sportu Akademickiego.
– „Polski sport akademicki jest na wysokim poziomie w Polsce i na świecie. Nie tylko mamy świetnych zawodników i dobre wyniki sportowe, ale też organizujemy wiele międzynarodowych wydarzeń. To dowód naszej pozycji i zaufania do nas” – mówi Marian Dymalski.
W zjedzie wyborczym AZS uczestniczył Andrzej Kraśnicki – Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Wręczył prezesowi i członkom zarządu AZS medale 100-lecia PKOl, podziękował za współpracę z Polskim Komitetem Olimpijskim oraz propagowanie idei i wartości olimpijskich wśród społeczności akademickiej.
– „Dziękuję Panu Prezesowi za dotychczasową aktywność, współpracę oraz wszelkie inicjatywy podejmowane przez AZS na rzecz promocji sportu powszechnego. Życzę całemu Zarządowi powodzenia, sukcesów, realizacji wszystkich zamierzeń i wszelkiej pomyślności. Jestem przekonany, że podejmowane działania rozwojowe przyniosą długofalowe korzyści dla sportu akademickiego w Polsce” – powiedział Andrzej Kraśnicki – Prezes PKOl.
AZS to największe stowarzyszenie sportowe w naszym kraju, działające nieprzerwanie od ponad wieku. Jest najliczniejszą organizacją studencką działającą na polskich uczelniach. AZS liczy ponad 40 tysięcy członków.