Przewiń do zawartości Search Ball Blue Ball Grey Ball Light Billboard Blue Billboard Grey Billboard Light Chevron Down Cup Blue Cup Light Cup Dollar Blue Dollar Grey Dollar Light Handshake Blue Handshake Grey Handshake Light Arrow Back Arrow Forward Checkmark Medal Blue Medal Grey Medal Light Facebook YouTube Instagram Twitter Suitcase Blue Suitcase Grey Suitcase Light Tshirt Blue Tshirt Grey Tshirt Light Share

Aleksander Ceferin zastanawia się nad wyborem gospodarza Mistrzostw Świata 2026

Prezydent Europejskiej Unii Piłkarskiej (UEFA) Aleksander Ceferin uważa, że ledwie kilka krajów może podołać organizacji mistrzostw świata w 2026 roku, w których po raz pierwszy wystąpi 48 reprezentacji.

Ceferin odniósł się do organizacji MŚ w 2026 roku podczas swojej ostatniej wizyty w Czechach. – “Dwa, trzy państwa z Europy, może USA lub Chiny. Na pewno nikt z Afryki. 48 zespołów do ogromna liczba” – powiedział Słoweniec, pytany o możliwego gospodarza mundialu.

W styczniu Rada Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej (FIFA) zdecydowała o powiększeniu liczby uczestników mistrzostw z 32 do 48, począwszy od turnieju w 2026 roku. Od tej pory trwają spekulacje, które z państw będą w stanie organizacyjnie i finansowo sprostać tak ogromnemu przedsięwzięciu.

Ostatnio jako gospodarza mundialu coraz częściej wymienia się Stany Zjednoczone, które – również zdaniem Ceferina – jako jedne z niewielu państw dysponują niezbędnymi środkami i infrastrukturą.

Władze Konfederacji Piłkarskiej Ameryki Północnej, Środkowej i Karaibów (CONCACAF) rozpatrują również łączoną kandydaturę USA, Kanady i Meksyku nie wykluczając jednak udziału innych państw regionu. Takie rozwiązanie miałoby szansę zyskać aprobatę FIFA.

W lutym prezydent tej organizacji Gianni Infantino opowiedział się za współorganizacją MŚ w 2026 roku przez kilka leżących blisko siebie krajów, z których każdy miałby zaprezentować projekt z 3-5 stadionami. Cieniem na kandydaturze może położyć się jednak, skrytykowana niedawno przez Infantino, polityka imigracyjna administracji prezydenta USA Donalda Trumpa.

Mimo że Ceferin wśród ewentualnych gospodarzy imprezy wymieniał również Chiny, mundial w Państwie Środka w 2026 roku wydaje się niemożliwy. Wynika to z tego, że mistrzostwa w 2022 organizuje Katar, a zgodnie z przepisami FIFA dwa kraje jednego kontynentu nie mogą być gospodarzami kolejnych MŚ.

Problemem przy ewentualnych kandydaturach europejskich może być fakt, że w 2018 roku mundial organizuje Rosja. FIFA stara się, aby mistrzostwa świata nie było organizowane na jednym kontynencie w tak krótkim odstępie czasu.

Kierując się niepisanymi zasadami przyznawania mistrzostw wedle kryterium geograficznego największe szanse na organizację mundialu w 2026 mają kraje z Ameryki Północnej i Środkowej (ostatni mundial odbył się w USA w 1994 roku, wcześniej w Meksyku w 1986 i 1970 roku), Południowej (ostatnio Brazylia w 2014, wcześniej m.in. Argentyna 1978 i Chile 1962) oraz Afryki gdzie mistrzostwa gościły tylko raz w 2010 roku w RPA.

Jak wskazuje Ceferin, organizacja mistrzostw w Afryce lub Ameryce Południowej może być jednak niemożliwa ze względów finansowych i organizacyjnych.

Decyzja dotycząca gospodarza mundialu ma zapaść w połowie 2020 roku.

Źródło: PAP

Najnowsze

Dwie polskie imprezy zaliczane do Continental Tour Gold

Memoriał Ireny Szewińskiej oraz Memoriał Kamili Skolimowskiej w sezonie 2021 zostaną zaliczone do World Athletics Continental Tour ...

Całość ›

Grupa Murapol partnerem oficjalnym Akademii Widzewa

Grupa Murapol, sponsor strategiczny Widzewa Łódź, będzie w sezonie 2020/2021 wspierać również klubową Akademię Logo firmy ...

Całość ›

PKO Bank Polski Ekstraklasa wróci do gry 29 stycznia

Rada Nadzorcza Ekstraklasy SA zarekomendowała decyzję o skróceniu przerwy zimowej i wznowieniu rozgrywek PKO Bank Polski Ekstraklasy 29 ...

Całość ›
Wywiad

#WgrupieSiła Partnerskie Kluby Biznesu łączą możliwości przedsiębiorców z klubów biznesu

Przedsiębiorcy z Partnerskich Klubów Biznesu nie dają się wirusowi, a co niektórzy nawet z nim wygrali, jak sami mówią „W GRUPIE SIŁA Wydawać by się mogło, że organizacje, networkingowe, takie, które bazują na bezpośrednim kontakcie międzyludzkim w obecnym kryzysie nie ...

Całość ›
Wywiad

ŁUKASZ KIEZA – Country Manager LV BET

Nie tak dawno minął rok od rozpoczęcia walki i blokowania nielegalnie działających w Polsce bukmacherów, co zmieniło branżę i zdecydowanie poprawiło sytuację polskich firm należących do tego sektora Ogromne zyski polskim bukmacherom zapewnił również miniony mundial Na temat zmian w ...

Całość ›
Wywiad

Jacek Łosak – MMABiznes.pl, Akapit Media

Z każdym rokiem MMA w Polsce zyskuje na popularności wśród mediów, kibiców, profesjonalizuje się Jak wielką zmianę na przestrzeni kilku lat przeszło MMA, na te i inne pytanie odpowiadał Jacek Łosak, Redaktor Naczelny MMABiznespl oraz właściciel agencji Akapit Media   Paweł ...

Całość ›

Dwie polskie imprezy zaliczane do Continental Tour Gold .

#sponsoringsport #lekkoatletyka https://sponsoringsport.pl/dwie-polskie-imprezy-zaliczane-do-continental-tour-gold/

Grupa Murapol partnerem oficjalnym Akademii Widzewa.

#sponsoringsport #widzewlodz #pilkanozna https://sponsoringsport.pl/grupa-murapol-partnerem-oficjalnym-akademii-widzewa/

Bądź na bieżąco, zapisz się do newslettera

Znam i akceptuję
regulamin

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od portalu Sponsoring Sport.pl z siedzibą w Dąbrowie,  ul. Piaskowa 9/4, 62-070 Dąbrowa. Firma wpisana jest do rejestru przedsiębiorców KRS przez Sąd Rejonowy dla Sądu w Poznaniu, VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem NIP: 777-299-76-75, REGON: 368988510.

 

Bądź na bieżąco, zapisz się do newslettera

Znam i akceptuję
regulamin

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od portalu Sponsoring Sport.pl z siedzibą w Dąbrowie,  ul. Piaskowa 9/4, 62-070 Dąbrowa. Firma wpisana jest do rejestru przedsiębiorców KRS przez Sąd Rejonowy dla Sądu w Poznaniu, VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem NIP: 777-299-76-75, REGON: 368988510.