Przewiń do zawartości Search Ball Blue Ball Grey Ball Light Billboard Blue Billboard Grey Billboard Light Chevron Down Cup Blue Cup Light Cup Dollar Blue Dollar Grey Dollar Light Handshake Blue Handshake Grey Handshake Light Arrow Back Arrow Forward Checkmark Medal Blue Medal Grey Medal Light Facebook YouTube Instagram Twitter Suitcase Blue Suitcase Grey Suitcase Light Tshirt Blue Tshirt Grey Tshirt Light Share

Od 2018 roku rusza program Otwartych Stref Aktywności

MSiT od nowego roku uruchamia program Otwartych Stref Aktywności.

– „To program skierowany do wszystkich pokoleń. Mamy nadzieję, że na tych placach zabaw będą spotykali się dziadkowie, dzieci i wnukowie. To będzie miejsce rekreacji i spotkań całych rodzin, gdzie będą spotykać się przyjaciele, a młodzież i osoby starsze będą spędzać czas. Po to robimy, ale także, by zadbać o zdrowie i kondycję Polaków” – dodała szefowa polskiego rządu.

Otwarte Strefy Aktywności (OSA) to program rozwoju małej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej (place zabaw połączone z siłowniami plenerowymi) o charakterze wielopokoleniowym.

– „Uruchamiany dziś program wpisuje się w strategię rządu, nastawioną przede wszystkim na budowanie więzi pokoleniowych, więzi rodzinnych, dawanie szansy każdemu bez względu na to, gdzie mieszka i czym się zajmuje” – stwierdziła Szydło.

Jak przyznała premier, projekt skierowany jest do wszystkich samorządów. – „Tymi najważniejszymi miejscami, gdzie OS-y będą lokalizowane to przede wszystkim mniejsze miejscowości, gdzie teraz nie ma szans na to, by ludzie mieli dostęp do profesjonalnych obiektów sportowych. Chcemy by każdy miał szansę skorzystania z takich urządzeń i sprzętu” – podkreśliła.

Minister sportu poinformował, że projekt zostanie uruchomiony od 1 stycznia 2018 roku. Na przestrzeni dwóch lat zostanie przeznaczona na to kwota 100 mln zł i ma powstać ok. 3000 Otwartych Stref Aktywności.

– „Głównym jego zadaniem jest stworzenie wielofunkcyjnych i wielopokoleniowych stref aktywności, z których korzystać będą dzieci i seniorzy. Mają być też formą integracji lokalnych społeczności” – powiedział Bańka.

Obiekty mają być budowane w dwóch wersjach – podstawowej, gdzie stworzenie takiej strefy będzie kosztować ok. 50 tys. oraz rozszerzonej – ok. 100 tys.

„Najmniej zamożne gminy mogą ubiegać się nawet o 70 proc. dofinansowania z ministerstwa. Standardowe będzie wynosić 50 proc. Będzie uproszczona formuła starania się o takie dofinasowanie” – zaznaczył minister.

Premier Szydło i minister Bańka zwracali uwagę na zdrowotny aspekt nowego programu rządowego.

– „To będą miejsca, gdzie Polacy zadbają o zdrowie i kondycję. Do tego miło spędzić czas, przyjść z całą rodziną, poćwiczyć, spotkać się. Rząd Prawa i Sprawiedliwości, którym kieruję, za swój priorytet stawia wsparcie rodzin na różne sposoby. OS-y są dedykowane rodzinom, dzieciom, seniorom, aktywnym młodym ludziom, ale również tym, którzy chcą być aktywni” – dodała premier.

Z kolei Bańka powiedział: –„W 2016 roku ministerstwo przeprowadziło badanie dotyczące zapotrzebowania Polaków na infrastrukturę sportową. Wyniki utwierdziły nas w przekonaniu, że warto robić takie strefy. Jest na nie ogromne zapotrzebowanie szczególnie w małych i średnich gminach. To będą miejsca lokalnej integracji, będą spotykać się całe rodziny. Połączenie rekreacji, sportu i wypoczynku”.

Minister sportu podkreślił, że w przyszłym roku kwota dofinansowania budowy lub modernizacji rozmaitych obiektów sportowych w kraju przekroczy pół miliarda złotych.

– „Około 516 mln złotych przeznaczymy na różnego rodzaju obiekty, od hal, stadionów i basenów po małe boiska. Łącznie na przestrzeni czterech lat będzie to kwota dofinansowania na poziomie 1,8 mld złotych – w sumie 5,5 tysiąca obiektów, w tym 3000 Otwartych Stref Aktywności” – dodał.

Źródło: PAP

Najnowsze

Maciej Handwerker Prezesem Odry Wodzisław

W Odrze Wodzisław doszło do nagłej zmiany Prezesa, z tej funkcji zrezygnował Marcin Piwoński, który objął funkcję Wiceprezydenta ...

Całość ›

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle rozpoczęła współpracę z firmą WERON

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle rozpoczęła współpracę z firmą WERON, oficjalnym dystrybutorem produktów marki NAMEDSPORT w ...

Całość ›

Świątek na okładce gry

Iga Świątek co chwilę trafia na pierwsze strony sportowych i lifestyleowych pism, a teraz zaliczy swój okładkowy debiut w świecie ...

Całość ›
Wywiad

Mariusz i Marcin Zwierzychowscy – założyciele Sportigio

Mariusz i Marcin Zwierzychowscy to młodzi przedsiębiorcy, od zawsze zakochani w sporcie Ich droga wiodła od lodowiska hokejowego do stworzenia systemu IT dla hokejowej centrali Jakie mają plany na przyszłość, co wyróżnia ich produkt, na rynku, jakie mają cele biznesowe Na te wszystkie ...

Całość ›
Wywiad

#WgrupieSiła Partnerskie Kluby Biznesu łączą możliwości przedsiębiorców z klubów biznesu

Przedsiębiorcy z Partnerskich Klubów Biznesu nie dają się wirusowi, a co niektórzy nawet z nim wygrali, jak sami mówią „W GRUPIE SIŁA Wydawać by się mogło, że organizacje, networkingowe, takie, które bazują na bezpośrednim kontakcie międzyludzkim w obecnym kryzysie nie ...

Całość ›
Wywiad

ŁUKASZ KIEZA – Country Manager LV BET

Nie tak dawno minął rok od rozpoczęcia walki i blokowania nielegalnie działających w Polsce bukmacherów, co zmieniło branżę i zdecydowanie poprawiło sytuację polskich firm należących do tego sektora Ogromne zyski polskim bukmacherom zapewnił również miniony mundial Na temat zmian w ...

Całość ›